Ana Sayfa / Otomotiv / Balıkesirli sanayici yerli otomobil üretimine talip

Balıkesirli sanayici yerli otomobil üretimine talip

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, yerli otomobil üretimi projesine ilişkin, “Halkın deyimiyle bu tekeri en iyi biz döndürürüz. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ustaca süreriz” dedi.

Uğur, yazılı açıklamasında, yerli otomobil projesi açıklandığından beri üretime talip olduklarını, yer seçimi için en doğru adresin Balıkesir olduğunu belirtti.

Yerli otomobil üretiminde yer seçimi yaparken fiziki yeterlilik kadar, bölgenin bu heyecanı taşıyacak ruha da sahip olması gerektiğini ifade eden Uğur, “Balıkesir, hem fiziki altyapı hem milli heyecanıyla bu üretime hazır. Hükümetimizin bu potansiyeli kullanmasını diliyoruz. Bunun daha adil bir yer seçimi olacağına inanıyoruz. Halkın deyimiyle bu tekeri de en iyi biz döndürürüz. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ustaca süreriz” görüşüne yer verdi.

Uğur, İstanbul, Kocaeli ve Bursa’nın benzer yatırımlara doyduğunu, Balıkesir’in ise Türkiye’nin ilk yerli otomobilinin tarihi misyonunu da taşıyacak ruh haline sahip olduğunu savundu.

Yerli otomobilin, yerli uçak projesi ile Türkiye için yüzyılın en önemli projelerinden biri olduğunu vurgulayan Uğur, şöyle devam etti:

“Bu iki projenin hayata geçirilmesiyle kişi başı yıllık gelirin 10 bin dolardan 25 bin dolar seviyesine çıkarılması, 2023 vizyonunda yer alan 500 milyar dolar ihracat hedeflerinin de tutmasını sağlayacak. Ülkemiz son 14 yılda siyasi istikrar sayesinde ekonomik büyüme ve sanayi yatırımlarında mesafe aldı. Anadolu’daki sanayi yatırımları ve organize sanayi bölgeleri bu kalkınma hamlesinde ciddi pay alamadı. Ancak, yan sanayisiyle birlikte lokomotif sektörler dikkate alındığında, Anadolu illeri, İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi aynı payı alamadı. Hatta, bu büyük iller yatırım alanları ve iş gücü açısından doygunluğa ulaştı. Arsa bedellerinin yanı sıra iş gücü maliyetlerinin yüksekliği de bir gerçek. Tekirdağ’dan Bursa’ya kadar sanayi ve üretim hattı artık doydu.”

– “Balıkesir’in göz ardı edilmemesi gerekiyor”

Uğur, İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi illerin otomotiv sektöründeki yatırımlarının yeterli olduğunu, yeni gelecek yatırımların bu illere heyecan ve motivasyon katmayacağını iddia ederek, şunları kaydetti:

“En yüksek heyecanı başından beri taşıyan Balıkesir’in göz ardı edilmemesi gerekiyor. Balıkesir, Ege ve Marmara’da olan limanlara yakınlığı, genç ve dinamik iş gücü, ekonomik arsa maliyetleri ve üniversitesiyle yatırım yapılacak en uygun kentlerin başında geliyor. İstanbul-İzmir otoyolu ve İzmit Köprü Körfez geçişi tamamlandığında, Balıkesir hızlı ulaşılabilir bir sanayi merkezi olacak. Hükümetimizin yerli otomobil yer seçimini Balıkesir’den yana tercih etmesiyle halkımız mutluluktan sokağa dökülür. Ancak İstanbul, Kocaeli ve Bursa’da aynı etki ortaya çıkmaz. Çünkü bu iller artık sosyal ve psikolojik doyuma ulaştı. Balıkesir, yerli otomotiv projesinde yer olarak seçilmesi, aynı zamanda bölgesel bir kalkınmaya da heyecan katar. Anadolu yatırımcısını ve Anadolu’daki girişimcilik ruhunu daha da ateşler.”

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir