Ana Sayfa / Çalışma Hayatı / Bağ-Kur primlerini geri alabilir miyim?
vergi

Bağ-Kur primlerini geri alabilir miyim?

Eşim 2 Temmuz 1972 doğumlu olup, 1 Ağustos 2015 tarihinde ticari faaliyetinden dolayı Bağ-Kur’a kaydoldu. Eşim 3 yıl Bağ-Kur primi ödedikten sonra ticari faaliyetine son verip, ben SSK’dan emekli (3 yıl sonra) olduktan sonra kendi adıma çalıştıracağım. Eşim bundan sonra hiç bir ticari faaliyette bulunmayacak. Bundan dolayı eşim ödemiş olduğu Bağ-Kur primlerini geri alabilir mi? 

4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olanlardan, herhangi bir nedenle işyerini kapatan ve yaşlılık aylığı bağlanması için gerekli yaş şartını doldurduğu halde malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan sigortalıya, ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin her yıla ait tutarı, primin ait olduğu yıldan itibaren yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için, her yılın gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek toptan ödeme şeklinde verilir.

Buna göre, eşinizin ödediği primlerin malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ait olan yüzde 20’lik kısmı, sigorta başlangıcı 1 Ekim 2008 tarihinden sonra olduğundan 65 yaşını doldurduktan sonra, talebi üzerine güncellenerek iade edilir. Genel sağlık sigortası ile iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortasına ait olan yüzde 14.5’lik kısmı iade edilmez.

Sezgin Özcan / SÖZCÜ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir