Ana Sayfa / Dünya / Azerbaycan ekonomisi için yeni kararlar
Manat-azerbaycan-parasi

Azerbaycan ekonomisi için yeni kararlar

Azerbaycan’da, ülkeden yurt dışına para transferini azaltmak, bankaların güven kazanması ve ülkeye yatırım yapılmasını teşvik amacıyla bazı kararlar alındı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatı üzerine olağanüstü toplantı gerçekleştiren Milli Meclis, vergi, banka mevduatlarının sigortalanması, döviz piyasasının ayarlanması, kamu ihalesi ve gümrük tarifeleri gibi bazı yasalarda değişiklikleri kabul etti.

Banka mevduatlarının sigortalanması yasasında yapılan değişikliklere göre bankaya yatırılan paraların tamamı 3 yıllığına sigortalanacak. Vergi yasasında yapılan değişikliğe göre ise banka mevduatları 3 yıllık süreyle gelir vergisinden muaf tutulacak.

Kamu ihalesi yasasındaki değişikliğe göre, devlet için alınacak mal ve hizmetlerde yerli mallar için bazı imtiyazlar uygulanacak. Gümrük yasasında yapılan değişiklikle ise ülke için öncelikli kabul edilen alanlara yatırım yapan özel veya tüzel kişilerden 7 yıl boyunca gümrük vergisi alınmayacak.

Döviz piyasasının ayarlanması yasasında yapılan değişikliğe göre, yurt dışına yatırım yapmak, kıymetli evrak ve gayrimenkul almak amacıyla para transfer edenler bu paranın yüzde 20’sini devlete vergi olarak ödeyecek.

Bu yasaya göre tüzel kişiler yurt dışındaki şubelerine yıl içerisinde 50 bin dolardan fazla para transfer ettiğinde bu miktardan fazlasının yüzde 20’sini devlete vergi verecek. Özel kişilerin de akrabalarına yapacağı transfer yıl içerisinde 50 bin doları geçerse onlardan da yüzde 20 vergi alınacak. Sağlık, eğitim ve mahkeme giderleri için yapılacak ödemeler vergiye tabi tutulmayacak.

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün ekonomiyi olumsuz etkilediği Azerbaycan’da 21 Aralık 2015’te dalgalı kur sistemine geçilmesinin ardından ulusal para birimi manat, dolar karşısında yüzde 47,63 değer kaybetmişti. Hükümet, Aliyev’in talimatı üzerine kamu yönetim sisteminin geliştirilmesi, devlete ait şirketlerde idari reformların yapılması, devlet gayrimenkullerinin özelleştirilmesi sürecine ivme kazandırılması ve bankacılık sektörünün konsolidasyonu için bir dizi eylem planı üzerinde çalışmaya başlamıştı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir