Ana Sayfa / Dünya / Avustralya’da faizler yüzde 1,75’e düştü

Avustralya’da faizler yüzde 1,75’e düştü

Avustralya Merkez Bankasının (RBA) bugünkü aylık olağan toplantısının ardından faizler yüzde 2’den 1,75’e düşürüldü.

RBA Başkanı Glenn Stevens, yaptığı yazılı açıklamada, 4 Mayıs 2016’dan itibaren geçerli olmak üzere faizlerin 0,25 puan daha düşürülerek 1,75’e indirildiğini belirtti. Stevens, faiz indirim kararının, enflasyon hedeflerini tutturabilmek için alındığını kaydetti.

DEAKIN Üniversitesi Ekonomi Profesörü Nejat Anbarcı, faiz indirimine ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, ABD’de faiz artırımına gidilmesi ve ülke ekonomisinde bir ısınma görülmesi durumunda faiz artırımın söz konusu olabileceğini dile getirdi.

Anbarcı, “Bu ikisi de olmadı ve bu yüzden faiz artırımına gidilmedi.” dedi.

– “Ekonominin daha da yavaşlamasından endişe ediliyor”

Değişken faizle ev borcu alan çok sayıdaki Avustralyalının ödeme zorluğu içine düşmesini önlemenin de faiz indiriminin bir diğer sebebi olduğunu belirten Anbarcı, konuta yatırım yapanların borçlarını ödeyemeyeceğinden endişe edildiğine dikkati çekti.

Anbarcı, “Ekonominin iyice yavaşlamasından korkuluyor. Hem işletmeler hem de tüketiciler daha çok borç almaya sevk edilmek isteniyor.” diye konuştu.

Faizlerin rekor düşük seviyeye indirildiği Avustralya’da yılın ilk çeyreğinde enflasyon yüzde 1,3, mart ayı rakamlarına göre işsizlik ise yüzde 5,8 düzeyinde gerçekleşti.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir