Ana Sayfa / Dünya / Avrupa’nın dev borsaları birleşme masasında
borsa-dusus-genel

Avrupa’nın dev borsaları birleşme masasında

Londra Borsası ile Alman borsası’nın birleşme pazarlıkları yaptığı bildirildi.

İngiltere’nin en büyük borsası Londra Borsası’nı yöneten London Stock Exchange Group ile Alman Deutsche Boerse birleşme pazarlığında.

Londra Borsası’dan yetkililer Almanlar ile birleşme görüşmeleri içinde olduğunu doğruladı.

İki borsanın birleşmesiyle Amerikan ve Asya borsalarına kafa tutacak büyük bir Avrupa borsa platformu ortaya çıkacak.

Bu haber piyasalarda yayılmasının ardından, LSE Group’un hissesinde yüzde 18’lik sert yükseliş yaşandı. Deutsche’nin hisseleri de yüzde 8’in üzerinde prim yaptı. London Stock Exchange Group, şu anda Londra ve Milan borsalarının ana şirketi.

Tamamı hisse senedi takası şeklinde gerçekleşmesi öngörülen birleşmede, ortaya çıkacak yeni şirketten Deutsche Boerse hissedarlarının her bir Deutsche Boerse hissesi için 1 hisse, LSE hissedarlarının ise her bir LSE hissesi için 0,4421 yeni hisse alacaklar. Birleşme sonrasında ortaya çıkacak yeni şirkette Deutsche Boerse hissedarlarını payı yüzde 54.4, LSE hissedarlarının payı yüzde 45.6 olacak.

Deutsche Boerse görüşmeyi doğruladı

Deutshce Boerse’den yapılan açıklamada, “Deutsche Boerse Yönetim Kurulu ve LSE Yönetim Kurulu ‘potansiyel birleşme’ konusunda detaylı görüşmeler yapıldığını onaylıyor” ifadelerine yer verildi. .

Açıklamada her iki borsa arasında gerçekleşebilecek potansiyel bir birleşmenin, yeni bir şirket altında yapılandırılacağı kaydedildi.

Yönetim kurullarının, potansiyel birleşmenin her iki şirket için birbirini güçlendirmek konusunda güçlü bir seçenek olduğuna inandığı aktarılan açıklamada, birleşmenin Avrupa merkezli öncü küresel finansal bir grubun oluşmasını sağlayacağına işaret edildi.

Taraflar arasında diğer şartlarla ve potansiyel birleşmenin şartlarıyla ilgili görüşmeler devam ediyor ancak bu kesin bir anlaşma sağlanacağı anlamına gelmiyor.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir