Ana Sayfa / Otomotiv / Avrupalı otomotivde “kromatik mavi”yi tercih etti
Otomotiv-Sektoru-1

Avrupalı otomotivde “kromatik mavi”yi tercih etti

BASF’nin Avrupa Renk Raporu’na göre, otomotivde 2015 yılının rengi kromatik mavi oldu.

Şirket açıklamasına göre BASF, 2015’in en popüler otomotiv renklerini ortaya koyan Avrupa Renk Raporunu yayımladı.Buna göre otomotivde 2015’in renginin kromatik mavi olduğu belirlendi.

Raporda otomobil ne kadar küçükse renk paletinin o kadar geniş olduğu, otomobiller büyüdükçe de daha fazla özel efektin tercih edildiği belirtildi.

Rapora göre Avrupa genelinde otomotiv son kat uygulamasında en sık kullanılan renk ise beyaz oldu. Beyaz araçların sayısı 2007 yılından bu yana sürekli artarak bugün yüzde 30’a ulaştı.

Son yıllarda siyah, gri, gümüş ve beyaz renk paletinin kullanımı sabit kalırken, kromatik renkler arasında önemli değişiklikler meydana geldi.

Bu alanda Avrupa yollarında her türden otomobilde geçerli olmak üzere en popüler renk mavi oldu. Bunun dışında kahverengi özellikle SUV’larda tercih edilirken, kırmızının ise küçük ve orta büyüklükteki otomobillerde popüler olduğu görüldü.

Araştırmaya göre 2015 yılında Avrupa genelindeki otomobillerin yarısından fazlası metal efektlere sahip lüks boyalarla kaplanırken yüzde 16’sının ise inci efektlerine sahip olduğu belirlendi.

 

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir