Ana Sayfa / Dünya / Avro Bölgesi 3. çeyrekte yüzde 0,3 büyüdü
euro-bolgesi

Avro Bölgesi 3. çeyrekte yüzde 0,3 büyüdü

Avro Bölgesi, yılın üçüncü çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 büyüdü.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) bugün açıkladığı ikinci tahmin verilerine göre, 19 üyeli Avro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) üçüncü çeyrekte yüzde  0,3 arttı.

Veriler ayrıca, Avro Bölgesi’nde yıllık GSYH’nin, yüzde 1,6 arttığını ortaya koydu.

Yunanistan ekonomisi daraldı 

Bu arada 28 üyeli Avrupa Birliği’nde (AB) mevsimsellikten arındırılmış GSYH, önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,4, yıllık bazda yüzde 1,9 büyüdü.

Böylece Avro Bölgesi’ne ve AB’ye ilişkin ikinci tahmin büyüme verileri, daha önce açıklanan öncü verileri teyit etti.

Verinin kapsadığı AB üyesi ülkeler arasında çeyrek bazda en yüksek büyüme yüzde 1,4 ile Romanya’da görüldü.

Bu dönemde GSYH İspanya’da yüzde 0,8, İngiltere’de yüzde 0,5, Almanya’da yüzde 0,3, Fransa’da yüzde 0,3 ve İtalya’da yüzde 0,2 arttı.

Avrupa’nın sorunlu ülkesi Yunanistan’ın ekonomisi ise söz konusu dönemde yüzde 0,9 daraldı. Öncü verilerde Yunanistan ekonomisinin yüzde 0,5 daraldığı açıklanmıştı.

AB’de aynı dönemde Yunanistan’ın yanı sıra ekonomisi daralan diğer ülkeler yüzde 0,5 ile  Finlandiya ve Estonya, yüzde 0,1 ile de Danimarka oldu.

Yıllık bazda kıyaslandığında üçüncü çeyrekte AB’ye üye ülkeler arasında en yüksek büyüme, yüzde 5,6 ile Malta’da kaydedildi.  İspanya yüzde 3,4, İngiltere yüzde 2,3, Almanya yüzde 1,7, Fransa yüzde 1,2, İtalya yüzde 0,8’lik büyüme performansı gösterdi. Bu dönemde ekonomisi daralan ülkeler ise yüzde 1,1 ile Yunanistan, yüzde 0,2 ile de Finlandiya şeklinde sıralandı.

Hane halkı nihai tüketim harcamaları, GSYH artışına olumlu katkı yaptı

Yılın üçüncü çeyreğinde, hane halkı nihai tüketim harcamaları Avro Bölgesi’nde yüzde 0,4, AB’de 0,5 arttı. Gayri safi sabit sermaye oluşumu Avro Bölgesi’nde sabit kalırken, AB’de ise yüzde 0,3 arttı.

Bu dönemde, ihracat tek para birliğinde yüzde 0,2, AB’de de yüzde 0,3 yükselirken, ithalat ise Avro Bölgesi’nde yüzde 0,9, AB’de yüzde 1,4 arttı.

Hane halkı nihai tüketim harcamaları ile dış ticaret dengesi her iki bölgede de GSYH artışına katkı sağladı. Gayri safi sabit sermaye oluşumu Avro Bölgesi’nde değişmezken, AB’nin GSYH artışına olumlu katkı sağladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir