Ana Sayfa / Dünya / Avro Bölgesi 1. çeyrekte 0,6 büyüdü
Avro-Bolgesi Avrupa birligi-1

Avro Bölgesi 1. çeyrekte 0,6 büyüdü

Avro Bölgesi, bu yılın ilk çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,6 büyüdü.

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) ön ilk tahmin verilerine göre, 19 üyeli Avro Bölgesinde mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,6 arttı. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ise Avro Bölgesinde GSYH artışı yüzde 1,6 olarak ölçüldü.

Piyasalarda Avro Bölgesinin bu yılın ilk çeyreğinde çeyrek bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda da yüzde 1,4 büyümesi bekleniyordu. Böylece tek para birliğinde büyüme beklentinin üzerinde bir performans gösterdi.

Ayrıca açıklanan veriler, 28 üyeli Avrupa Birliğinde (AB) mevsimsellikten arındırılmış GSYH’nin yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe oranla yüzde 0,5, 2015’in ilk çeyreğine göre de yüzde 1,7 yükseldiğini ortaya koydu.
-GSYH verilerinin açıklanma zamanında değişiklik
Eurostat, bugünden itibaren referans çeyreğin bitişinden yaklaşık 30 gün sonra bir ön GSYH ilk tahmin verisi yayımlamaya başladı. Referans çeyreğin sona ermesinden 45 gün sonra yayımlanan ve AB’ye üye ülkelerin verilerini sunan ikinci GSYH öncü veri ise aynı tarihte yayımlanmaya devam edecek.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir