Ana Sayfa / Sivil Toplum / ATO: Rusya krizi fırsat olarak değerlendirilmeli
ATO

ATO: Rusya krizi fırsat olarak değerlendirilmeli

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Rusya ile yaşanan krizin, Türkiye’nin enerji politikalarını gözden geçirmesi için fırsat olabileceğini ifade etti.

Bezci, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam kurulu güç içindeki payının artırılması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin son 10 yılda doğalgaz ve elektrikte Çin’den sonra en fazla talep artışı yaşayan ülke olduğuna işaret eden Bezci, ülkenin enerji ihtiyacının artmasının ekonomik gelişmişlik belirtisi olduğunu vurguladı.

Bezci, Türkiye’nin özellikle hidrolik, rüzgar ve güneş olmak üzere önemli yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip olduğuna dikkati çekerek, “Yenilenebilir enerji bir milli güvenlik konusudur ve Türkiye’nin dışa bağımlılığının azaltılması açısından kritik önem arz etmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin toplam kurulu gücünün yüzde 33,3’ünü doğalgaz ile çalışan, yüzde 6’sını ise ithal kömürle çalışan santrallerin oluşturduğunu belirten Bezci, şunları kaydetti:

“Ülkemizin yıllık doğalgaz ithalatı 20 milyar dolara yaklaşmaktadır. Tüketilen doğalgazın da yüzde 45’i enerji üretiminde kullanılmaktadır. Sadece elektrik üretimi için doğalgaz ithal etmek yerine güneş enerjisi kullanılsa enerji ithalatı faturası yıllık 4,5 milyar dolar düşecektir. Türkiye vakit geçirmeden mevzuatı kolaylaştırarak güneş enerjisinden elektrik üretimini teşvik etmelidir.”

Bezci, Rusya ile yaşanan krizin, Türkiye’nin enerji politikalarını gözden geçirmesi için fırsat olabileceğini vurgulayarak, “Biz Rusya’ya, elindeki enerji kaynaklarını satarak ekonomisini ayakta tutmaya çalışan Rusya da bize bağımlı durumda. Enerji kaynaklarında dışa bağımlılık azaltılırsa Türkiye hiçbir ülkenin nazını çekmek zorunda kalmaz” ifadelerini kullandı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir