Ana Sayfa / Dünya / ‘Ateşkes’in ardından seçim tarihi geldi
esad-ve-putin

‘Ateşkes’in ardından seçim tarihi geldi

ABD ve Rusya’nın ateşkes tarihi vermesinin hemen ardından Suriye Devlet Başkanı Esad, ülkede parlamento seçimlerinin 13 Nisan’da yapılacağını duyurdu.

Yaklaşık 5 yıldır kan gölüne dönen Suriye’de ateşkes 27 Şubat gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek. Ülke geneline yönelik olduğu belirtilen ateşkes anlaşması IŞİD ve Nusra Cephesi’ni kapsamıyor. Diplomatik kaynaklara göre, tarafların IŞİD ve El-Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’ne yönelik operasyonları ateşkes sonrasında da sürecek. ABD ve Rusya’nın dün Suriye’de ateşkes için tarih vermesinin hemen ardından Şam yönetiminden seçim hamlesi geldi.

Esad, 63 numaralı kararname yayınladı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 13 Nisan’da parlamento seçimi yapılması için kararname yayınladı.

Esad yönetimi 63 numaralı bir kararname yayınlayarak parlamento seçimlerinin 13 Nisan’da yapılacağını bildirdi. Suriye’de parlamento seçimleri en son Mayıs 2012’de yapılmıştı. Bu seçimlere ilk kez Baas dışındaki partilerin de seçime katılımına izin verilmişti. Mayıs 2012 seçimlerini mütakiben Esad, bir dönem Tarım bakanlığı görevini yürüten Riyad Ferid Hicab’ı hükümeti kurmakla görevlendirerek başbakan olarak atamıştı. Ancak 6 Ağustos 2012’de Riyad Ferid Hicab Beşar Esad tarafından başbakanlık görevinden alındı. Hicab, Suriye dışına kaçmış ve muhalefet hareketinin liderlerinden biri olmuştu.

Seçim bölgeleri ve koltuk dağılımı

Suriye’de parlamento seçimleri 13 Nisan tarihinde tüm eyaletlerde yapılacak.

Yayınlanan kararnameye göre, Suriye Parlamentosunu oluşturacak sandalye dağılımı kent ve bölgelere göre şu şekilde belirlendi:

Şam 29, Şam kırsal bölgesi 19, Halep 20, Halep kırsal bölgesi 32, Humus 23, Hama, 22, Lazkiye 17, İdlib 18, Tartus 13, Rakka 8, Deyrizor 14, Hasiçi 14, Dera 10, Süveyde 6 ve Kuneytire 5 sandalyeye sahip.

Telefonda ‘ateşkes’i görüştüler

Öte yandan ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin telefonda Suriye’de ateşkesin sağlanmasına ilişkin anlaşmayı görüştü. Putin “Görüşmemizde, ortak açıklamayı onayladık” dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye’de çatışmaların durdurulmasına ilişkin anlaşmayı telefonda konuştu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Obama, Kremlin’in talebi üzerine Suriye’de rejim ve müttefikleri ile silahlı muhalifler arasında ülke genelinde çatışmaların durdurulmasını sağlamaya yönelik çabaları ele almak üzere Rus mevkidaşı Putin ile telefon görüşmesi yaptı.

Obama, ABD, Rusya ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ortakları arasında çatışmaların sona erdirilmesine dönük mutabakatın sağlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Suriye halkının acılarının dindirilmesi, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki siyasi sürecin harekete geçirilmesi ve terör örgütü IŞİD’in yenilgisi için Suriye rejimi ve silahlı muhaliflerin yanı sıra tüm tarafların bu anlaşmaya olumlu yanıt vermesinin şu aşamada önceliği olduğunu kaydeden Obama, Putin ile Ukrayna konusunu da ele aldı.

Putin: Anlaşmayı onayladık

Rusya’nın Tass Ajansında yayımlanan haberde de Rusya Devlet Başkanı Putin’in, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Obama ile akşam saatlerinde bir telefon görüşmesi yaptığı ve Suriye’de ateşkesin sağlanmasına ilişkin anlaşmayı onayladıklarını aktardığı belirtildi.

Haberde Putin’in, “Biraz önce ABD Başkanı Obama ile telefon görüşmesi yaptım. Görüşme isteği Rusya tarafından olsa da her iki taraftan da görüşmeye ilgi vardı. Görüşmemizde, Uluslararası Suriye Destek Grubu kapsamında Rusya ve ABD’nin Suriye’de çatışmaların durdurulması konusunda yaptığı ortak açıklamayı onayladık” ifadesini kullandığı kaydedildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir