Ana Sayfa / Dünya / Arap Baharı’nın maliyeti 833,7 milyar doları aştı
dolar45

Arap Baharı’nın maliyeti 833,7 milyar doları aştı

Tunus’ta 2010 yılında başlayan ve diğer Arap ülkelerini de etkisi altına alan Arap Baharı’nda 833,7 milyar dolardan fazla maddi zarar meydana geldiği belirtildi.

Merkezi Dubai’de bulunan Arap Strateji Forumu tarafından yayımlanan “Arap Baharı’nın Maliyeti” isimli raporda, 2010-2014 yılları arasında Arap dünyasında yaşanan olay ve devrimlerle ortaya çıkan maddi hasarın 833,7 milyar dolardan fazla olduğu ifade edildi. Bu rakamın, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), turizm, hisse senedi piyasası, doğrudan yabancı yatırım, sığınmacılar ve yıkılan altyapının yeniden imarını kapsayan 9 kalem baz alınarak hesaplandığı kaydedildi.

Söz konusu dönemde yaşanan istikrarsızlık ve terör saldırıları nedeniyle turist sayısında 103,4 milyonluk düşüş olduğu belirtilirken, 14 bin 389 kişinin iç ve dış göç zorunda kaldığı, sığınmacıların yükünün ise 48,7 milyar dolara ulaştığına vurgu yapıldı.

Maddi hasarın yanı sıra savaş ve terör eylemleri nedeniyle ölü ve yaralı sayısının da 1,34 milyon olduğu bilgisi verildi.

Arap Baharı yaşanan ülkelerin bulunduğu Kuzey Afrika ve Batı Asya’daki ekonomik göstergelerin ise farklı olduğu ifade edildi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir