Ana Sayfa / Gündem / Ankara’da terör saldırısı: 28 ölü, 61 yaralı

Ankara’da terör saldırısı: 28 ölü, 61 yaralı

İnönü Bulvarı üzerindeki kırmızı ışıkta askeri personel taşıyan servis araçlarının durduğu esnada bombalı araçla saldırı düzenlendi. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş terör saldırısında 28 kişinin yaşamını yitirdiğini, 61 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Ankara’da dün akşam saatlerinde askeri servis araçlarına yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, terör saldırısında 28 kişinin yaşamını yitirdiğini, 61 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Başkentin en merkezi yeri olan, askeri kurumların ve lojmanların bulunduğu Devlet Mahallesi’ndeki saldırı, dün saat 18.30’da, bomba yüklü araçla gerçekleştirildi.

İnönü Bulvarı’nı Dikmen Caddesi’ne bağlayan Merasim Sokak’ta, askeri servis araçları trafik ışıklarında beklerken yanlarında bomba yüklü araç patlatıldı.

Ankara’nın bir çok yerinde duyulan patlamanın ardından iki askeri servis aracı bir anda alev topuna döndü. Yükselen dumanlar Ankara’nın her tarafından görülürken olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırılırken, bölge trafiğe kapatıldı.

Genelkurmay: Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz

Genelkurmay Başkanlığı olayla ilgili, ’17 Şubat 2016 Çarşamba günü saat 18:31’de Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına, İnönü Bulvarı üzerinde bulunan kavşaktaki trafik ışıklarında bekledikleri esnada bir terör saldırısı düzenlenmiştir. Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımıza, vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve Yüce Türk Milletine başsağlığı, yaralı kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımız ile vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.’ açıklamasında bulundu.

ŞÜPHELİ PAKET FÜNYE İLE PATLATILDI

Bu arada, Genelkurmay Başkanlığı Kavşağında bir şüpheli paket fünye ile patlatıldı. Genelkurmay Başkanlığı Kavşağında geniş güvenlik tedbirleri alındı.

PATLAMA, GÜVENLİK ZİRVESİNDEN HEMEN ÖNCE GERÇEKLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Recip Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün Saray’da bir güvenlik zirvesi yapılacağı açıklanmıştı.

Merasim Sokak’taki patlama da, güvenlik zirvesinin başlamasından sadece dakikalar önce oldu.

Yetkililer, patlamanın bombalı bir araçla gerçekleştiğini belirtiliyor. Mesai saati çıkışından hemen önce gerçekleşen saldırı, askeri personel henüz servislere binmeden gerçekleşti.

İLK AÇIKLAMALAR

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Terör Ankara’da alçakça saldırdı. Lanetliyoruz bu saldırıyı. Vatandaşlarımızın en yoğun olduğu bölgelerden birinde bu saldırının gerçekleşmesi terörün alçaklığını ve hainliğini bir kere daha gösteriyor” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Ankara’daki terör saldırısında vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı sabır dilerim” dedi.

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, “(Ankara’daki patlama) Lanetliyoruz. Hele hele insan haklarıyla ilgili tasarıyı görüştüğümüz bir anda böyle bir patlamayla karşı karşıya kalmak çok üzücü. Lanet olsun bu insanlara, bunları gerçekleştirenlere; kim nasıl ne şekilde yaptıysa” dedi.

Sağlık Bakanlığı: Kan ihtiyacı yok

Sağlık Bakanlığınca, Ankara’daki terör saldırısının ardından yaralılara gerekli müdahalelerin yapıldığı, kan ihtiyacı bulunmadığı bildirildi. Sağlık Bakanlığından, Ankara’daki terör saldırısına ilişkin, yakınlarının sağlık durumu hakkında bilgi almak isteyenlerin Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ALO 184’ü arayabileceği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir