Ana Sayfa / Otomotiv / Ankara ve İstanbul arasına şarj istasyonları kurulacak

Ankara ve İstanbul arasına şarj istasyonları kurulacak

Elektrikli araçlar için Ankara ve İstanbul arasına şarj istasyonları kurulacağı belirtildi.

Türkiye’de elektrikli şarj istasyonları üretiminde faaliyet gösteren Gersan Elektrik AŞ’nin Ürün ve Pazarlama Müdürü Mustafa Serdar Şalcı, AA muhabirine, elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşması için şarj istasyonlarının önemli olduğunu söyledi. Şalcı, “İstanbul-Ankara arasını iki şarj istasyonuyla elektrikli araç için erişilebilir hale getireceğiz. Türkiye geneli için de akaryakıt ve tesis işletmeleriyle görüşmeler devam ediyor” dedi.

Elektrikli araç kullanımının artırılması için atılabilecek adımları değerlendiren Şalcı, şöyle konuştu:

“İhtiyaç duyulan aracın yakıt bulunabilirliği ne kadar fazla ise tercih edilebilirliği de o kadar fazladır. LPG örneğinde, uygulama önce taksilerde başladı, LPG’ler her istasyona konuldukça LPG dönüşümleri bir anda hızlanarak çok ciddi boyutlara ulaştı. Bugünlerde elektrikli şarj istasyonlarının benzin istasyonlarına entegresi noktasında da temel yönetmelikler çıkmaya başladı. Sonrasında ise teknik yönetmelikler ardı ardına gelecek. Elektrikli araç şarj istasyonlarının yaygınlaşmasına yönelik çalışmaların hız kazanmasıyla, Türkiye’de elektrikli araçların geleceğinin parlak olduğunu söyleyebilirim.”

– “İlk hedef İstanbul sonra tüm Türkiye”

İstanbul’da trafiğe çıkabilecek elektrikli araç sayısının şu anda 200-250 civarında olduğunu vurgulayan Şalcı, şöyle devam etti:

“İstanbul’da İspark’larda kurulu istasyonlarımız mevcut ve bu konuda yetki belgeli ve İstanbul kart ile de uyumlu tek ürüne sahibiz. İstanbul’da ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı’na verilmiş bir proje dahilinde elektrikli araç şarj ağı kurulacak. Bu proje onaylandığında İstanbul bünyesindeki araç şarj sorunu İspark bünyesinde tamamen çözülmüş olacak. Böylece hem kişisel hem de toplu kullanımlara özgü şarj ağı oluşmuş olacak. İstanbul’da bu sorun çözüldüğünde diğer illerde ve şehirler arasında da yaygınlaşacak.”

Şalcı, İstanbul’dan sonra hedefte Ankara olduğunu belirterek, “Şu an Bolu’da bir noktada istasyon mevcut. İstanbul ve Ankara arasında en az 2 noktada şarj istasyonu kurulması konusunda ön görüşmelerimizi tamamladık, böylece İstanbul’dan sonra İstanbul-Ankara arasını da elektrikli araç ile erişilebilir hale getireceğiz” diye konuştu.

– “Taksi ve filoların öncülüğünde yaygınlaşır”

Elektrikli otomobillere geçiş sürecinde insanların bu araçlara bakış açısının bir anda değişmeyeceği gerçeğinin gözardı edilmemesi gerektiğini anlatan Şalcı, “Her yeni teknoloji belli bir zaman denendikten ve emin olunduktan sonra tabana yayılır, bu elektrikli araçlar konusunda da geçerli. Elektrikli otomobillerin kullanımı, bunlar piyasaya çıktıkça, insanlar toplu kullanımını taksilerde veya filolarda gördükçe ve bu araçları denedikçe yaygınlaşacak” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir