Ana Sayfa / Şirketler / ANAMED’den “Günlük Sesler” sergisi
Koc-Universitesi-1

ANAMED’den “Günlük Sesler” sergisi

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (ANAMED) bugün açılan “Günlük Sesler: Sesi Gündelik Hayat Üzerinden Keşfetmek” sergisi, 20 Mart 2016 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

ANAMED’den yapılan açıklamaya göre merkez, yeni sergisini günlük seslere ayırdı. Bugün Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki ANAMED’de ziyarete açılan sergi, kent yaşamına dair çeşitli tınıların yanı sıra günlük yaşamda dikkatten kaçan sesleri ziyaretçilerle buluşturdu. Sergi, 20 Mart 2016 tarihine kadar sanatseverlere kapılarını açık tutacak .

Kurgusu ve tasarımı PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) tarafından üstlenilen sergide, ses tasarımcıları Mine Erkaya ve Ateş Erkoç’un ses yerleştirmeleriyle ziyaretçilere mekan, sokak ve kent gibi farklı ölçeklerde bir ses alanı (soundscape) deneyimi sunuluyor.

Farklı bölümlerden oluşan sergi, “Birey içinde bulunduğu ses ortamını nasıl algılar?” sorusu ile başlayarak, günün temposunda duymamaya başlanılan seslerin ayrıştırıldığı etkileşimli bir yerleştirmeyle devam ediyor.

Bir sonraki bölümde senaryo ve kurgusu Vassilis Danellis’e, hareketli görselleri Hürcan Emre Yılmazer’e ait olan “Şehirde Başka Bir Gün Daha” adlı ses yerleştirmesinde ise sokakta kaydedilen ses ve efektlerden oluşan bir hikaye ziyaretçilerle buluşturuluyor.

Bu bölümde Dolby Atmos, Extreme Audio ve Pana Film Stüdyoları’nın sponsorluğunda ziyaretçiye gerçekçi ve eşsiz bir ses alanı deneyimi sunuluyor. Sesin üç boyutlu ve dinamik olarak mekanda deneyimlenmesini sağlayan Dolby Atmos teknolojisi Türkiye’de ilk kez bir sergide kullanılıyor.

Kent seslerinin derlendiği başka bir bölümde ise ziyaretçilere etkinliğin parçası olma imkanı sunuluyor. Çalışmaya katılmak isteyenler, bu amaçla oluşturulan www.soundsslike.com internet sitesini ziyaret ederek, kentlerinde kaydettikleri sesleri yükleyebiliyor.

Hüseyin Kuşcu tarafından geliştirilen ve sergi öncesi katılımcılarla buluşan interaktif harita, sergi boyunca ses kayıtlarını toplamaya devam edecek. Katılımcıların paylaşacakları sesler, hem web sitesinde hem de sergide oluşturulacak ses haritasında yer alacak.

Sergide ayrıca, kültürel hafıza ve kimliğin sürdürülebilir olmasının öneminin vurgulandığı ve bu doğrultuda günlük seslerin kayıt altına alınmasıyla geliştirilen Pınar Çevikayak Yelmi’nin “İstanbul’un Sesleri” çalışması da yer alıyor.

Diğer taraftan gerçeğe en yakın işitsel deneyim sağlayan teknik donanımla kaydedilen tüm sesler, Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi’nde oluşturulan http://digitalcollections.library.ku.edu.tr/cdm/landingpage/collection/SOI adresindeki dijital arşivde toplanıyor.

Yaşamın parçası seslerin mekanla buluştuğu “Günlük Sesler” sergisi, ziyaretçileri 20 Mart’a kadar yeni sesler keşfetmeye davet ediyor.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir