Ana Sayfa / Şirketler / Anahtar Proje ile Torti Gallas iş birliği
Fikirtepe Kentsel donusum

Anahtar Proje ile Torti Gallas iş birliği

Anahtar Proje, şehir planlama ve mimarlık firması “Torti Gallas and Partners” ile işbirliğine imza attı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de kat malikleri ile müteahhitler arasındaki anlaşmazlıkları çözmek amacıyla kurulan Anahtar Proje, ikinci yaşını ABD’nin en büyük şehir planlama ve mimarlık şirketlerinden Torti Gallas and Partners ile imzaladığı işbirliğiyle kutladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Anahtar Proje Yönetim Kurulu Başkanı Arif Murat Kökbudak, Türkiye’de geçen yıl toplam 311 bin 37 bağımsız bölüm içeren 92 bin 833 binada riskli yapı tespit edildiğini belirterek, “Kentsel dönüşüm süreçlerinin en sıkıntılı yanı, kat malikleri ile müteahhitler arasındaki anlaşmazlıklar. Anahtar Proje, bu anlaşmazlıkları giderebilmek adına duyulan ihtiyaçtan doğdu” ifadelerini kullandı.

Kökbudak, iki yılda 60 projenin hayata geçirilmesini sağladıklarını, Torti Gallas ile ortaklıklarının, dönüşüm süreçlerine yeni bir soluk getireceğine inandığını vurguladı.

Torti Gallas Türkiye Genel Müdürü Seda Bilir Candır ise Torti Gallas’ın Türkiye’de kentsel dönüşüme yeni bir ivme kazandıracağını, geleneksel şehircilik ve mimarlıkla ortaya çıkmış manevi, köklü değerleri koruyan ve devam ettiren şehirler hedeflediklerini aktardı.

Candır, dünyada 100’den fazla şehirde, 13’ten fazla ülkede çalıştıklarına dikkati çekerek, “Türkiye, tarihsel, kültürel ve sosyolojik anlamda oldukça zengin bir ülke ancak biz de çok kültürlülüğe oldukça alışkın bir kurumuz. Bu birikim ve Anahtar Proje ortaklığıyla Türkiye’de insanların, içinde sosyal güven ve uyumla yaşadığı, işine gittiği, komşularını tanıdığı, parklarında çocukların oynadığı, okullarına gittiği örnek dönüşümler yapmak istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

63 yıldan bu yana 1 milyondan fazla insanı ev sahibi yaptıklarını belirten Candır, sürdürülebilir kentsel dönüşümün sadece binaların ve yolların fiziksel yenilenmesi olarak algılanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Candır, kentsel dönüşümün, bölge sakinlerinin kendilerini ait hissettikleri çevreden ve yaşam biçiminden koparılmadan uyumlu şekilde yaşamlarına devam edebileceği şekilde alışkanlıklarına göre tasarlanması gerektiğini ifade ederek, “Her yaştan ve farklı kültürlerden, farklı gelir seviyelerinden gelen insanların birlikte ahenk içinde yaşadığı sosyal, ekonomik ve ekolojik dönüşümler hedefliyoruz” görüşünü de paylaştı.

 

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir