Ana Sayfa / Finans / Altın 6 yılın en düşük seviyesinde
Altın Resim

Altın 6 yılın en düşük seviyesinde

Altının ons fiyatı, 1.046,43 dolarla yaklaşık son 6 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Altının ons fiyatı, 1.046,43 dolarla yaklaşık son 6 yılın, gram fiyatı ise 97,27 lirayla son 4 ayın en düşük seviyesini gördü.

Dün akşam, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın açıklamalarının dolar talebini artırmasıyla düşüşe geçen altının ons fiyatı, bugün Asya piyasalarında da gerilemeye devam ederek, 5 Şubat 2010’dan bu yana en düşük seviyesi olan 1.046,43 doları gördü.

Altının onsu hafta başından itibaren tepki alımları ile 1.070 dolar seviyelerine kadar yükselse de kazançlarını korumakta zorlandı. Dolar endeksindeki yukarı yönlü hareketliliğin de sürmesiyle değer kaybı hızlanan altının ons fiyatında, analistlerin önemli destek olarak nitelendirdikleri 1.060 seviyesi kırıldı.

Altının onsu gelen tepki alımları kayıplarının bir kısmını telafi ederek şu dakikalarda 1,052 seviyelerinde dengelendi.

Gram fiyatı 4 ayın en düşüğünde

Altında toparlanmanın gündeme gelmesi halinde 1.060 seviyesinin üzerinde kalıcı olup olmayacağının izleneceğini aktaran analistler, 1.046 seviyesinin destek konumunda bulunduğunu ve ABD’de yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde dalgalı seyrin süreceğini tahmin ediyor.

Altının gram fiyatı ise ons fiyatındaki düşüş ve dolar/TL’deki yatay seyrin etkisiyle 7 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesi olan 97,27 liraya kadar geriledi. Şu dakikalarda Kapalıçarşı’da altının gram fiyatı 97,80 lira, çeyrek altın 161 lira, Cumhuriyet altını ise 638 lira seviyelerinden satılıyor.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir