Ana Sayfa / Dünya / Almanya’nın ihracatı martta arttı

Almanya’nın ihracatı martta arttı

Almanya’nın mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı, mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,9 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) bugün açıkladığı geçici verilere göre, Almanya bu yılın mart ayında mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış 101,3 milyar avroluk ihracat, 77,6 milyar avroluk da ithalat gerçekleştirdi.

Ülkenin mart ayında mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı şubat ayına oranla yüzde 1,9 artarken, ithalatı yüzde 2,3 azaldı. Piyasalarda martta ihracatının değişmemesi ve ithalatın yüzde 0,3 azalması bekleniyordu.

Mart ayında ülkenin mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış dış ticaret fazlası ise 23,6 milyar avro olarak belirlendi.

Almanya, bu dönemde Avrupa Birliği (AB) ülkelerine 62,6 milyar avro değerinde mal gönderirken bu ülkelerden 53,9 milyar avroluk mal alımında bulundu. Geçen yılın mart ayına kıyasla AB ülkelerine ihracat yüzde 1,7 artarken, bu ülkelerden ithalat yüzde 2,1 azalış gösterdi.

Avro Bölgesi ülkelerine ise martta 38,9 milyar avroluk ihracat yapılırken bu ülkelerden 36,7 milyar avroluk mal satın alındı. Aynı ayda söz konusu ülkelere ihracat yüzde 1 yükseldi, ithalat ise yüzde 2,8 geriledi.

Almanya’nın, AB dışındaki ülkelere (üçüncü ülkeler) mart ayındaki ihracatı 44,3 milyar avro ve ithalatı 27 milyar avro olarak belirlendi. 2015 yılı mart ayına kıyasla Almanya’nın bu ülkelere ihracatı yüzde 3,4, bu ülkelerden ithalatı da yüzde 8,3 azaldı.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir