Ana Sayfa / Dünya / Almanya’da yeni madeni 5 avro tedavüle girdi

Almanya’da yeni madeni 5 avro tedavüle girdi

Almanya’da yeni madeni 5 avro bugün tedavüle girdi.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) tarafından yapılan açıklamaya göre, koleksiyoncular için heyacan verici olan ve “Dünya gezegeni” temalı yeni madeni 5 avro bugün itıbarıyla bankalar üzerinden dolaşıma girdi.

Yeni madeni paralar Bundesbank şubelerinden 5 avro karşılığında satın alınabilecek. Ancak, yoğun talep olabileceği düşüncesiyle satışlar kişi başına günde bir adet madeni parayla sınırlandırıldı. Ticari bankalar ve ya madeni para satıcıları, paraların satışında ek bir ücret talep edebilecek.

Madeni 5 avrolardan ilk etapta 22,5 milyon adet basılırken, bunlardan 250 bini koleksiyoncular için özel olarak tasarlandı.

Yeni madeni para yalnızca görünümüyle değil, teknik özellikleriyle de küresel bir yenilik olarak kabul ediliyor.

Bir yüzünde Alman devletinin simgesi kartal figürü, diğer yüzünde de dünya gezegenini temsil eden mavi halka bulunan yeni madeni para, uzun yıllar süren araştırmalar neticesinde sahteciliğe karşı özel bir teknolojiyle basıldı.

27,25 milimetre çapındaki 5 avroluk madeni paranın, dış halka ve iç kısmı arasındaki mavi ve ışık geçiren polimer halka sayesinde, ışığa tutulduğunda sahte olup olmadığı anlaşılabiliyor.

Almanya’da hali hazırda 1, 2, 5, 10, 20, 50 sentler ve 1 ve 2 avro madeni paralar dolaşımda bulunuyordu.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir