Ana Sayfa / Dünya / Almanya, önlemlerini sertleştiriyor
Suriyeli-siginmaci

Almanya, önlemlerini sertleştiriyor

Parlamento uzun süredir tartışılan ve sığınmacılara yönelik önlemleri sertleştiren 2. Sığınmacı Paketini onayladı.

Almanya Federal Parlamentosu’nda bugün görüşülen 2. Sığınmacı Paketi, milletvekillerinin yüksek oranlı çoğunluğuyla onaylandı.

Pakete 429 milletvekili evet, 147 milletvekili hayır oyu kullandı, 4 vekil ise çekimser kaldı.

Kabul edilen yeni sığınmacı yasasının önemli başlıkları şöyle:

– Güvenli ülke olarak kabul edilen ülkelerden gelen sığınmacılar ayrı bir kampta tutulacak. Bunların işlemleri kısa sürede tamamlanarak, hızlı bir şekilde geri gönderilmeleri sağlanacak.

– Bu kamplarda kalan sığınmacılar, bağlı bulundukları yabancılar dairesinin sorumluluk alanı dışına çıkamayacak. Çıkmaları durumunda yardımlar kesilecek ve sığınma başvuruları hemen durdurulacak.

– İkinci derecede sığınma hakkı elde edenler iki yıl boyunca aile bireylerini yanlarına alamayacak.

– İstisnai olarak Suriye’den gelen sığınmacılar, Türkiye, Ürdün ya da Lübnan’daki kamplarda bulunan aile bireylerini alabilecek. Ancak bunun için Türkiye ile AB arasında üzerinde anlaşılan kontenjan uygulamasının yürürlüğe girmesi gerekecek.

– Sığınma hakkı elde eden ve uyum kurslarına katılacak olanlar aylık 10 euro katkı payı ödeyecek.

– Sınır dışı işlemleri kolaylaştırılacak. Sıradan sağlık raporlarıyla sınır dışı işlemi engellenemeyecek. Sadece ciddi hastalıklar ve rahatsızlıklar nedeniyle sınır dışı işlemi ertelenebilecek.

– Evrak eksikliği nedeniyle yapılamayan sınır dışı işlemlerinin yapılabilmesi için eksik olan evraklar hızlıca temin edilecek.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir