Ana Sayfa / Dünya / Alman havaalanları 1. çeyrekte 22,6 milyon yolcu ağırladı

Alman havaalanları 1. çeyrekte 22,6 milyon yolcu ağırladı

Almanya’daki havaalanlarında bu yılın ilk çeyreğinde 22,6 milyon yolcu ağırlandı.

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) bugün açıkladığı verilere göre, Almanya’da bu yılın ilk üç aylık bölümünde 22,6 milyon yolcu ülkedeki havaalanlarından varış noktalarına hareket etti. Ülkede ulusal ve uluslararası havaalanlarından faydalanan yolcu sayısında 2015 yılına kıyasla 1,1 milyon kişi ya da yüzde 5,3’lük artış yaşandı.

Yabancı ülkelerle bağlantılı hava trafiğinde taşınan yolcu sayısı, 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 5,8 artarak 17,2 milyon oldu. İç hatlarda seyahat eden yolcu sayısı ise yüzde 3,6’lık artışla 5,4 milyon olarak belirlendi.
– İspanya, Avrupa istikametine en fazla yolcunun uçtuğu ülke oldu
Almanya’nın Avrupa ülkeleriyle olan hava trafiği de söz konusu dönemde yüzde 6,7 artış kaydetti. İspanya, Almanya’dan Avrupa istikametine en fazla yolcunun uçtuğu ülke olurken, Avrupa ülkeleriyle olan hava trafiğinin artmasında önemli bir paya sahip oldu.

Bu dönemde, Almanya’nın kıtalar arası hava trafiği büyümesi yüzde 3,3 seviyesinde gerçekleşti. Kıtalar bazında hava trafiğinde en yüksek artış yüzde 6,3 ile Asya oldu. Bunu yüzde 6’lık artışla Amerika kıtası izledi. Afrika kıtasına uçuşlar ise yüzde 12,8 azaldı.
-Alman havaalanlarında, Türkiye istikametli 1 milyon 48 bin yolcu ağırlandı
Alman havaalanlarında yılın ilk üç ayında Türkiye istikametli 1 milyon 48 bin yolcu ağırlandı. Söz konusu dönemde Almanya’dan Türkiye’ye uçanların oranı yüzde 1,1 geriledi.

Bu dönemde, Almanya’dan uçuşların en fazla artığı ülke yüzde 28,4’le Tayland oldu. Bunu yüzde 13,1’le İspanya ve 12,2 ile de Dominik Cumhuriyeti izledi.

Almanya’dan İtalya’ya uçan yolcu sayısı yüzde 7, İsrail’e yüzde 6,8, İngiltere’ye yüzde 6 ve Fransa’ya da yüzde 2,2 artış kaydetti. Alman havaalanlarından Rusya’ya giden yolcu sayısı ise yüzde 13,3 geriledi.

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir