Ana Sayfa / Finans / AKİB’in ağustos ayı ihracatı yüzde 20 düştü
İhracat

AKİB’in ağustos ayı ihracatı yüzde 20 düştü

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) aracılığıyla ağustos ayında yapılan ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 azalarak 760 milyon dolar olarak gerçekleştiği, AKİB’in ilk 8 aylık döneminde ihracatının da 7,2 milyar dolar olduğu bildirildi.

AKİB Koordinatör Başkanı Bülent Aymen, yaptığı yazılı açıklamada, dolar avro paritesi nedeniyle ihracatta bu yılın başından bu yana yaşanan düşüşlerin ağustos ayında da devam ettiği belirtti.

Aymen, AKİB aracılığıyla ağustos ayında yapılan ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 azalarak 760 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, AKİB’in ilk 8 aylık döneminde ihracatı ise 7,2 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Morallerini bozmadan çalışmaları tüm hızıyla sürdüklerini ifade eden Aymen, şöyle devam etti:

“Yılın üçüncü çeyreğine pozitif bakıyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan 2015 yılı ikinci çeyrek gerçekleşme ve üçüncü çeyrek beklenti eğilim anketi sonuçlarına göre de üçüncü çeyrekte ihracatın artacağını düşünüyoruz. Adana’da 5-6 Kasım’da düzenleyeceğimiz İnovasyon Haftası etkinliğiyle Akdenizli ihracatçılarımızın katma değer odaklı büyümeyi daha çok benimsemesini ve inovasyonu iş modellerinin merkezine almasını sağlayacağız.”

Aymen ayrıca, İran pazarının Türkiye için çok önemli olduğunu aktararak, “İran ile yapılan tercihli ticaret anlaşması ile ağustos 2015 döneminde İran’a ihracatımızda yüzde 4,5’lik artış oldu. Bu artışın devam edeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir