Ana Sayfa / Politika / Akdoğan:İmralı ve örgütle bir görüşme söz konusu değil
Yalcin-Akdogan

Akdoğan:İmralı ve örgütle bir görüşme söz konusu değil

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, terör örgütüyle, İmralı ile herhangi bir görüşmenin söz konusu olmadığını bildirdi.

Akdoğan, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

“PKK terör örgütü konsept değişikliği yaparak, hendek ve barikatlarla terörü şehir merkezlerine indirdi. Güvenlik güçleri, Cizre, Nusaybin, Dargeçit, Sur ve Silopi’de bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlar gerçekleştiriyor. Terör örgütüne yönelik operasyonlar ne zamana kadar devam edecek? Operasyonların hedefi nedir” sorusu üzerine Akdoğan, içinden geçilen süreci anlayabilmek için bugünlere nasıl gelindiğinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

Örgüt ve yandaşlarının, Çözüm Süreci’nde verdiği hiçbir sözü tutmadığını, illegaliteyi, şiddeti devam ettirdiğini, temmuzdan itibaren “terör eylemlerini ve devrimci halk savaşı başlattığını” belirten Akdoğan, buna karşı devletin, hükümetin Cumhuriyet tarihinin en büyük, en kararlı terörle mücadele operasyonlarını başlattığını ifade etti.

Akdoğan, bu operasyonların asker, polisi, korucu, bütün güvenlik ve istihbarat birimleriyle, çok büyük uyum, dayanışma ve fedakarlıkla yürütüldüğünün altını çizerek, “Omuz omuza asker, polis orada mücadele ediyor. Bu mücadele ruhu ile başarıya ulaşılıyor” dedi.

Kuzey Irak’ta ve Türkiye kırsalında bozguna uğrayan örgütün, gençlik yapılanması üzerinden şehir merkezlerinde yeni bir strateji uygulamaya başladığını, kurtarılmış bölgeler, mahalleler oluşturarak, özerklik ilan edip, fiili durum yapıp, “Buralarda bir hegemonya kurabilir miyim” arayışına girdiğini anlatan Akdoğan, şunları kaydetti:

“Güvenlik güçlerimiz de orada yaşayan insanların, bölge halkının can ve mal güvenliğini korumak için bu operasyonları başlattı. Örgütün buradaki amacı neydi? Halk ile devleti karşı karşıya getirmek. Yani orada sanki bir halk isyanı varmış gibi gösterip, devletin ona müdahale ettiği, halkla devletin karşı karşıya geldiği bir tablo oluşturmaktı ama devlet bu oyuna gelmedi. Burada çok titiz bir çalışma yapıldı. Güvenlik güçlerimiz hem kendileri bir sıkıntı yaşamasın, askerimiz, polisimiz yaralanmasın, hayatını kaybetmesin hem de masum vatandaşlar, siviller, bundan zarar görmesin hassasiyetiyle gerçekten kılı kırk yaran bir hassasiyetle bu operasyonları devam ettirdiler. Biraz uzamasının sebebi tamamen bu insani hassasiyettir, duyarlılıktır. Ve bunun neticesinde bütün bu mahalleler şu anda temizleniyor. Ve birkaç hafta içerisinde de muhtemelen tamamen bu mahalleler temizlenmiş olacak. Ondan sonrasıyla ilgili burada hayatın normale dönmesi, yani insanların barınmaları, normal sosyo-ekonomik yaşama dönmeleri vesaire, bu hayatın normalleşmesiyle ilgili alınan tedbirler bu süreçte hayata geçirilecek.”

– “Mağduriyetin giderilmesi için eylem planı hazır”

Sokağa çıkma yasaklarının uygulanma sebebinin, teröristle vatandaşı birbirinden ayırt etmek ve sivil kayıpların yaşanmaması için olduğunu belirten Akdoğan, bu mahallelerin şu anda temizlendiğini, kamu düzeninin sağlanacağını söyledi.

Akdoğan, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için atılması gereken hangi adım varsa hükümetin bu adımları atacağını, bununla ilgili eylem planının hazırlandığını bildirdi.

“Terör örgütü PKK’nın ele başlarının hem bölge halkına hem de metropollerde yaşayan Kürt vatandaşlara yönelik destek çağrıları karşılık bulmadı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna, Akdoğan, “Burada örgüt şöyle bir yanılgıya kapıldı: Kobani benzeri kalkışmalar yaparak ben amacıma ulaşabilirim dedi. Kobani de adeta bir kalkışma denemesiydi. ‘Bunun gibi birtakım kalkışmalarla ben amacıma ulaşabilirim’ yanılgısına kapıldı, Çözüm Süreci’ni sabote etmelerinin sebebi buydu” yanıtını verdi.

Örgütün, “Suriye’de oluşturulan kantonları, fiili durumları Türkiye’de de deneriz, yaparız” diye düşündüğünü ifade eden Akdoğan, “Dediler ki: Biz niye demokratik çözümle yetinelim? Bu sürecin sonucunda ulaşılacak demokratik çözüm yerine ‘Biz tam anlamıyla bölgede kendi hakimiyetimizi, otoritemizi kurarız’ yanılgısına kapıldılar. Bu oyunu hem devlet hem de halk bozdu” dedi.

– “Amaç örgütün geleceği, hedefleri” 

Halkın oyuna gelmediğini, örgütün bölge insanını düşünmediğini, kendi örgütsel hedefleri ve hegemonyasının peşinde koştuğunu gördüğünü dile getiren Akdoğan, şunları kaydetti:

“Halkın yaşamını çekilmez kıldı, büyük bir eziyete çevirdi örgüt. Halk bakıyor ki şehir merkezlerindeki bu yeni strateji, eylem türü halkın günlük yaşantısını mahvediyor, bölge insanı bunun tamamen mağduru oluyor. Ve burada amaç halkın, bölge insanının geleceği değil örgütün geleceği, hedefleri. Bunu vatandaşlarımız gayet iyi fark ettiler ve örgütün bu noktada kurduğu tuzak aslında boşa çıkarılmış oldu. Vatandaşımız şunu görüyor; bir tarafta okul, hastane yapan, halkı kucaklayan bir devlet var, öbür tarafta da okulları bombalayan, anaokulunu yakan, hastaneleri kurşunlayan, ateşe veren, halkın yaşantısını çekilmez kılan bir örgüt var. Örgüt eşittir ölüm, devlet eşittir umut ve insancıl bir yaşam. Vatandaş bunu gördü bundan dolayı da örgütün bu stratejisi boşa çıkarıldı.”

Akdoğan, hükümetin Hakkari ve Şırnak şehir merkezlerini Yüksekova ve Cizre’ye taşımasına yönelik kararıyla ilgili, “Hükümetimiz bu konuya Sayın Başbakan’ımızın da vurguladığı gibi meseleye sadece güvenlik perspektifi ile bakmıyor. Burada şehirlerin daha iyi bir geleceğe kavuşması gerekiyor” dedi.

– “Can ve mal güvenliği için kamu düzenini sağlamak gerekiyor”

AK Parti’nin 13 yıldır bütün hedefinin bölgesel gelişmişlik farkını gidermek ve bölgeyi kalkındırmak olduğunu belirten Akdoğan, bu kapsamda Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarının ve projelerinin hayata geçirildiğini söyledi.

Terör örgütünün son eylemlerinin çatışma bölgelerinin yaşandığı yerlerde büyük mağduriyetler oluşturduğunu ifade eden Akdoğan, “Büyük yıkımlar oldu. Bazı mahallelerde travmalar oluştu. Bunların hepsini daha iyi bir şekilde mamur etmemiz gerekiyor. Bu yönde birtakım çalışmalar var. Kentsel dönüşüm, sosyo-ekonomik kültürel dönüşüm, şehirlerin ayağa kalkması, bölge insanının ayağa kalkması bu da kapsamlı bir projenin hayata geçirilmesini gerektiriyor. Bu yüzden bu tür düşünceler güvenlikçi bakış açısının değil şehirleri ve insanımızı kalkındırma arayışının bir sonucudur ve bu şekilde görülmesi lazım. Böyle bir idari tasarruf olacak. Buna tamamen güvenlik tedbirlerinin sonucu gibi bakmak yerine bu şehirlerin ve bölge insanının ayağa kaldırılmasının gereği olarak bakmak lazım” diye konuştu.

– “Örgütle, İmralı ile herhangi bir görüşme söz konusu değil”

Akdoğan, “terör örgütünün yayın organlarında devletin, Öcalan ile görüştüğüne dair çıkan haberlere” ilişkin olarak da, şunları kaydetti:

“Burada toplumun, kamuoyunun örgüt yandaşı organlar tarafından dezenformasyon ve manipülasyonuna itibar etmemesi ve onlar tarafından yönlendirilmemesi önem taşıyor. Çünkü bunlarda her yol mübah, aynı paralel örgüt gibi. Her türlü yalana başvuruyorlar. Ve bunların hayatı yalan olmuş durumda. Böyle baktığımızda hükümetin bu konularda temel paradigması değişmemiştir. Hükümet olarak biz halkımızı kucaklamaya devam ediyoruz. Hizmet etmeye ve yatırım yapmaya devam ediyoruz. Reformlar yapmaya devam ediyoruz. Halkımızın can ve mal güvenliği için kamu düzenini sağlamak gerekiyor. Onun için güvenlik politikaları ile terör örgütünün bu hamleleri boşa çıkarılıyor. Onun ötesinde burada birtakım görüşmeler var, şöyle oluyor, böyle oluyor örgütle, İmralı ile herhangi bir görüşme söz konusu değil.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir