Ana Sayfa / Gündem / Ağbal: Eğitim bütçesi yüzde 25 arttı
butce

Ağbal: Eğitim bütçesi yüzde 25 arttı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2016 yılında eğitime ayrılan kaynağı bir önceki yıl başlangıç bütçesine göre yüzde 24,9 artırarak 109,3 milyar liraya çıkardıklarını belirterek, “Böylece bütçedeki en büyük payı yine eğitime ayırıyoruz” dedi.

Ağbal, 2015 yılı merkezi yönetim bütçe gerçekleşme sonuçları ile 2016 yılı merkezi yönetim bütçe kanun tasarısı hakkında basın toplantısı düzenledi.

Hükümetlerinin en büyük yatırımı eğitime yaptığını ifade eden Ağbal, bu yıl eğitime ayırdıkları kaynağı bir önceki yıl başlangıç bütçesine göre yüzde 24,9 artışla 109,3 milyar liraya çıkardıklarını, en büyük payı yine eğitime ayırdıklarını kaydetti.

Ağbal, 2002 yılında yüzde 9,4 olan eğitime ayrılan kaynağın bütçe içindeki payının 2016 yılında yüzde 19,2’ye yükseldiğini anlatarak, bu yıl da geçmiş yıllarda olduğu gibi eğitimden sonra en büyük payı sağlık hizmetlerine tahsis ettiklerini, 2016’da kamu sağlık harcamalarını bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 18 artırarak 95 milyar liraya çıkardıklarını bildirdi.

Büyümeye, özel kesim yatırımlarını desteklemeye, bölgelerin gelişme potansiyellerini harekete geçirmeye, istihdamı ve ülke refahını artırmaya azami katkı sağlayacak şekilde artırmaya devam ettiklerini dile getiren Ağbal, “Yatırım da eğitim ve sağlıkla birlikte en önemli önceliklerimizden birisi. Çünkü kamu yatırımları yoluyla sağlanacak dışsallıklar üzerinden, aslında bu yolla özel sektör yatırımlarını teşvik etmiş oluyoruz. Üretkenliği, verimliliği desteklemiş oluyoruz. Dolayısıyla AK Parti hükümetlerinden önce yıllarca ihmal edilmiş, kötü bütçe performansı, kötü ekonomik politikalar neticesinde yıllarca yapılmamış temel yatırımları ulaştırma başta olmak üzere bu dönemde hızla hayata geçiriyoruz. Dolayısıyla özel sektör yatırımları da kamu yatırımlarından bu yolla önemli bir destek almaktadır. Bu doğrultuda 2016 yılında yatırım bütçesini bir önceki yıl başlangıç ödeneklerine göre yüzde 24,2 artırarak yaklaşık 60,1 milyar liraya çıkarıyoruz. Böylece 2002 yılında yüzde 6,6 olan yatırım harcamalarının bütçe içindeki payını 2016 yılında yüzde 10,5’e çıkarıyoruz” diye konuştu.

Bu yıl çiftçilere olan desteği devam ettirmek için tarımsal destekleri artırdıklarını belirten Ağbal, bu çerçevede bütçede toplam 11,6 milyar lira kaynak ayırdıklarını, tarım sektörüne dolaylı olarak aktardıkları kaynaklar da dikkate alındığında destek tutarının toplamda 15,2 milyar lirayı bulduğunu kaydetti. Bunun yanında çiftçiye gübre ve yemde Katma Değer Vergisini (KDV) kaldırmak suretiyle ilave 2,4 milyar lira daha destek sağlayacaklarını bildiren Ağbal, böylece tarım sektörüne sağlanan toplam destek tutarının 17,6 milyar liraya yükseleceğini söyledi.

– “Kamu çalışanları ve emekliler enflasyona ezdirilmeyecek”

Ağbal, iktidarları döneminde kamu görevlileri ve emeklilerin mali haklarında ciddi iyileşmeler sağladıklarını, onların yaşam standartlarını yükseltmeye çalıştıklarını ifade etti.

Bu yılki bütçenin önceki yıllarda olduğu gibi kamu çalışanları ve emeklilerin haklarını gözeten ve onları enflasyona ezdirmeyecek şekilde hazırlandığını vurgulayan Ağbal, aile yardımı ödeneği dahil ortalama memur maaşının 2002 yılı aralıkta 578 lirayken, yüzde 385,5 artışla Ocak 2016’da 2 bin 806 liraya, aynı dönemde en düşük memur emekli aylığının 377 liradan yüzde 329,7 artışla bin 618 liraya, en düşük SSK emekli aylığının ise yüzde 402,6 artışla 257 liradan bin 292 liraya çıkarıldığını bildirdi. Söz konusu dönemde enflasyonun ise yüzde 206,4 olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Ağbal, bu oranların kamu görevlileriyle emeklilerin harcanabilir gelirlerinin önemli ölçüde arttığını gösterdiğini söyledi.

AK Parti hükümetleri öncesinde, 2002’de yüzde 14,8 olan faiz giderlerinin milli gelire oranını geçen yıl yüzde 2,7’ye düşürdüklerini, aynı dönemde 100 liralık vergi gelirlerinin yaklaşık 86 lirası faiz giderleri için kullanılıyorken 2015’te her 100 liralık vergi gelirinin sadece 13 lirasının faiz giderleri için harcandığını, kalan 87 liranın ise vatandaşa hizmet olarak geri döndüğünü kaydetti. Ağbal, “2016 bu tablonun daha da iyileşmesini bekliyoruz. Buna göre, faiz giderlerinin milli gelire oranının yüzde 2,5’e düşeceğini, her 100 liralık vergi gelirinin ise sadece 12 lirasının faiz giderleri için harcanacağını tahmin ediyoruz. İşte bu nedenle AK Parti hükümetlerinin bütçeleri faiz değil hizmet bütçesidir. Dolayısıyla gerçekten AK Parti bütçeyi devraldığında bir faiz bütçesiyle karşı karşıyaydı. Yani bütçe harcamalarının yarısına yakın bir tutar sadece faiz ödemelerine gidiyordu” diye konuştu.

Bütçeden faiz giderlerine harcanan tutarları, ekonomik ve siyasal istikrar sayesinde daha aşağıya getireceklerini belirten Ağbal, “2002 yılında toplanan her 100 liralık vergi gelirinin 86 lirası faize gidiyordu. Yani siz 100 lira vergi topluyorsunuz ama topladığınız verginin 86 lirasını vatandaşa hiç hizmet götürmeden doğrudan doğruya faize ödüyorsunuz. Bu faiz geliri elde edenlerin kabahati değil, sizin kabahatiniz. Eğer bütçede disiplinden ayrılmazsanız, faiz bütçesi değil hizmet bütçesi yaparsınız” değerlendirmesinde bulundu.

– “Seçim dönemi vaatleri bütçeye yansıtıldı”

Ağbal, 2016 bütçesinin vatandaşa hizmet götürme odaklı olarak hazırlandığına işaret ederek, seçim dönemi vaatlerinin bütçeye yansıtıldığını söyledi.

Dünya ekonomisinde özellikle son küresel kriz sonrasında süregelen belirsizliklerin nitelik ve kapsam değiştirerek devam ettiğini anımsatan Ağbal, son yıllarda gelişmekte olan ülkelerin büyüme performansında görülen zayıflama eğiliminin kısa sürede tersine dönme ihtimalinin düşük göründüğünü dile getirdi. Ağbal, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Önümüzdeki dönem, diğer gelişmekte olan ülkeler için olduğu kadar bizim için de çok iyi yönetilmesi gereken zorlukları barındırmaktadır. Bu zorlukların farkındayız. Bu genel çerçevede Türkiye’nin en önemli ekonomik hedefi yatırım, üretim ve ihracatı artırmak suretiyle büyümeyi desteklemek ve küresel kırılganlık ve belirsizliklerin üzerimizdeki olumsuz muhtemel etkilerini gerçekleştireceğimiz yapısal reformlarla yönetmek olacaktır. Bir taraftan büyümeyi teşvik edecek bir ortam oluştururken, yatırım ortamının iyileştirilmesi başta olmak üzere diğer taraftan gerçekleştireceğimiz yapısal reformlar global kırılganlıklara karşı Türkiye’yi diğer ülkelerden bence olumlu yönde ayrıştıracaktır. Bu bağlamda, yapısal reformları bir an önce hayata geçirmek ve mali disiplini kararlılıkla sürdürmek en önemli önceliğimiz olacaktır.”

Ağbal, 2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısını Başbakanlığa sevk edeceklerini belirterek, bütçe hazırlık sürecinde destek verenlere teşekkür etti ve bütçenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir