Ana Sayfa / Tarım / Adıyaman organik balda iddialı
Cam-Bali

Adıyaman organik balda iddialı

Adıyaman’da, bal üretimini artırmak amacıyla çiftçilere bin 50 organik kovan dağıtıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, Arıcılık Uygulama Merkezi’ndeki dağıtım töreninde, özellikle organik bal üretiminin artırılması noktasında çaba gösterdiklerini söyledi.

Organik balın geliştirilmesi için, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve GAP İdaresine sundukları projelerin yanı sıra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından önemli destek aldıklarını vurgulayan Alan, “Bu kapsamda üreticilere bu yıl 3 bin 650 organik kovan dağıtıldı. Ana arı, petek ve organik ilaç da veriyoruz ayrıca üreticilerin bir yıllık sertifikasyon ücretlerini karşıladık” dedi.

Alan, 880 üyesi bulunan Arıcılar Birliğinin, devlet desteğiyle bal paketleme fabrikası kurduğunu anımsattı.

Tescillenen “Altın Geven” balının da bilinirliğini artırmayı amaçladıklarını dile getiren Alan, “Organik balımızı bu sene 70 ila 150 liradan satışa sunuldu. İnşallah önümüzdeki yıllarda organik balda daha iddialı hale geleceğiz ve üretimimiz de ciddi oranda artacak” diye konuştu.

Adıyaman Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Öztürk de arıcılığın çıtasının her gün biraz daha yukarıya çıktığını ifade etti.

Kentin, organik balla adını duyurmaya başladığını vurgulayan Öztürk, birlik olarak üreticilere kovan dağıtacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından 30 üreticiye bin 50 kovan teslim edildi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir