Ana Sayfa / Şirketler / Abdi İbrahim’den sömestir tatilinde grip uyarısı
Abdi-ibrahim

Abdi İbrahim’den sömestir tatilinde grip uyarısı

Soğuk algınlığı veya gribe yakalananların bol sıvı tüketmesi, tavuk çorbası içmesi ve istirahat etmesi gerekiyor.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü’nden yapılan açıklamada, kış aylarında sıkça gözlenen soğuk algınlığı ve gripten korunmanın yolları ve bu hastalıklara yakalananların neler yapmaları gerektiği konusunda önerilerde bulunuldu.

Açıklamaya göre, Türkiye genelinde ağır kış koşullarında geçen sömestir tatili, başta çocuklar olmak üzere tüm bireylerde mevsim hastalıklarına yakalanma riskini artırıyor. Bu dönemde en sık görülen hastalıkların başında grip ve soğuk algınlığı geliyor.

Soğuk algınlığı veya gribe yakalananların yapması gerekenlerin başında bol miktarda sıvı tüketilmesi geliyor. Su, meyve suyu ve sıcak limon suyu, ateş esnasında kaybedilen sıvının yerine konmasına yardımcı oluyor.

Tavuk çorbası da soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin azalmasında 2 şekilde destek oluyor. İlk olarak o bölgedeki ağrıyı, şişkinliği gideriyor, ikinci olarak ise burun içindeki salgının hareketini geçici olarak hızlandırır ve böylece burunda yerleşmiş virüslerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlıyor.

Ateş veya şiddetli öksürük varsa, okula veya işe gitmeyerek istirahat etmek önem taşıyor. Bu şekilde hem daha hızlı iyileşme olanağı sağlanırken hem de hastalığın diğer kişilere bulaşma ihtimali azalıyor.

Hastalık sırasında istirahat edilen odanın sıcak tutulması, fakat aşırı sıcak ve havasının kuru olmaması gerekiyor.

-Alkol ve kahveden uzak durmak gerekiyor

Soğuk algınlığı ve grip virüslerinin büyük kısmının direkt temasla bulaştığı göz önüne alındığında, ellerin sıkça yıkanması ve temizlenmesi gerekiyor. Hastalık sırasında, sıvı kaybına neden olabileceği için alkol ve kahveden uzak durulması büyük önem taşıyor. Yine hastalığın belirtilerini artırabileceği için sigara içilmemsi ve çocukların sigara içilen ortamlarda bırakılmaması gerekiyor.

Hapşırma esnasında ağzın elle kapatılması yerine mendil kullanılması ve daha sonra hemen atılması, virüslerin temas yoluyla bulaşmasının önüne geçilmesi adına önem taşıyor.

Bardak, tabak veya diğer mutfak gereçlerinin paylaşılmaması, evde soğuk algınlığı olan ya da gribe yakalanan biri varsa o kişinin bardağının ve tabağının ayrılması gerekiyor. Gribin, kalabalık ortamlarda kolayca bulaşabileceği dikkate alındığında, kalabalık ortamlardan uzak durulması ve gerekli olmadıkça bu gibi ortamlarda bulunulmaması büyük önem taşıyor.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir