Ana Sayfa / Dünya / AB’den “dijital itiraf”
dijital-dunya-660x330

AB’den “dijital itiraf”

AB Komisyonu Dijital Ekonomiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger, AB’nin dijital verilerde ve teknolojilerde ABD’ye göre çok geride kaldığını belirterek, “Dijital altyapımız o kadar iyi olmalı ki bu bizlere 100 yıl yetmeli” dedi.

Oettinger, Brüksel’de yapılan “Dijital AB Forumu”nda, dijital veri alanında küresel bir rekabet olduğunu ve bu alanda AB’nin çalışmalarını arttırması gerektiğini söyledi.

Buna yönelik, AB Komisyonu’nun dijital gündem oluşturduğunu ve dijital tek piyasayı bir öncelik olarak belirlediğini ifade eden Günther Oettinger, “Bu alanda bir yarış var ve öndekileri yakalamak zorundayız. ABD dijital konusunda net bir strateji belirledi ve ilerliyor. AB dijital verilerde ve teknolojilerde ABD’ye göre çok geride kaldı” diye konuştu.

Oettinger, Avrupa’da özellikle kamu kurumlarının dijital ortama geçişte öncü rol üstlenmesi gerektiğine işaret ederek, “Gelişen teknoloji ile beraber dijital hizmetlerin önemi artıyor. Dijital altyapımız o kadar iyi olmalı ki bu bizlere 100 yıl yetmeli” değerlendirmesinde bulundu.

AB’de iletişimle ilgili mevzuat ve düzenlemelerin 10 yıl önce yapıldığını anımsatan Günther Oettinger, “Bizim iletişim düzenlemelerimizi modernize etmemiz lazım. İletişim kural ve düzenlemelerimiz, sabit hat ve mobil telefonlarla ilgiliydi. Şimdi dijital hizmetler, mobil internet ve akıllı telefonlar var. Bunlar için yeni bir düzenleme gerekiyor” şeklinde konuştu.

Oettinger, Avrupa’nın her metrekaresinde internet erişimi olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir