Ana Sayfa / Dünya / ABD’de tüketici güveni 5 ayın zirvesinde
tuketici-fiyat-endeksi

ABD’de tüketici güveni 5 ayın zirvesinde

ABD’de Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi (UMICH) aralıkta 92,6 ile son 5 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Michigan Üniversitesi verilerine göre, UMICH, aralık ortasına kıyasla 0,8 puan artışla 92,6’ya çıktı. Kasım sonunda 91,3 seviyesinde açıklanan endekse ilişkin aralık sonu beklentisi ise 92 olarak belirlenmişti.

Bu sonuçla, temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşan UMICH’e ilişkin yazılı açıklamada, “Tüketici güvenindeki iyileşmenin önemli bir bölümü reel gelirleri ve dayanıklı ev aletlerine yönelik alışveriş planlarını destekleyen düşük enflasyonun bir sonucuydu” ifadesine yer verildi.

Bununla birlikte, düşük enerji fiyatları, güçlü dolar ve zayıf küresel büyümenin, tüketicilerin deflasyon beklentilerini yükselttiğine işaret edilen açıklamada, ABD Merkez Bankası Fed’in tüketicilerin enflasyona yönelik beklentilerini değiştirmek için daha güçlü adımlar atması gerekebileceği öngörüsüne de yer verildi.

Fed, aralık toplantısında enflasyonun güçlü dolar ve düşük enerji fiyatlarının geçici etkisinin kaybolmasının yanı sıra ücretlerin iş gücü piyasasındaki güçlenmeye paralel artmasına bağlı olarak orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşacağı görüşüne dayanarak faizleri artırmaya başlamıştı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir