Ana Sayfa / Dünya / ABD’de sığınmacılar için işbirliği

ABD’de sığınmacılar için işbirliği

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden bazıları sadece Hristiyan Suriyelileri kabul edebileceğini bildirirken, ABD’nin Missouri eyaletinde Müslümanlar ile Hristiyanlar, St. Louis kentine Suriyeli sığınmacı getirilmesi için Beyaz Saray’dan karar çıkartabilmek amacıyla ortak kampanya başlattı.

ABD’de nüfus kaybı yaşayan ve ekonomik canlılık aranan St. Louis kentine 60 bin Suriyeli sığınmacının kabul edilmesi talep edildi. 1990’lı yıllarda, savaştan kaçan binlerce Bosnalı göçmeni kabul eden ve son zamanlarda büyük nüfus kaybı yaşayan ABD’nin St. Louis kentinin, Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yapabileceği belirtildi.

Daha önce “polis şiddeti ve ırk ayrımcılığı” protestolarına sahne olan St. Louis, son günlerde özellikle deniz yoluyla Avrupa’ya gitmeye çalışırken acı şekilde hayatını kaybeden Suriyelilerin artmasının ardından sığınmacı talebiyle yeniden gündeme geldi.

St. Louis’de Presbiteryen pastör Greg Johnson ve Amerika İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) St. Louis Direktörü Faizan Syed, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, kentin sığınmacı krizinin çözümüne belli ölçüde de olsa katkıda bulunabileceğini söyledi.

– CAIR’nin öncülüğünde özel miting 

Faizan Syed de CAIR St. Louis şubesi olarak sığınmacıların kente getirilmesi amacıyla St. Louis’de “Suriyeli Sığınmacılar: Onları Buraya Getirin Yürüyüşü” adıyla bir yürüyüş ve miting düzenleyeceklerini dile getirdi.

AB’nin savaştan kaçan Suriyeli sığınmacıları kabul etmesi yönünde ahlaki bir sorumluğu bulunduğunu kaydeden Syed, bunu İngiltere Başbakanı David Cameron’ın dile getirdiğini hatırlatırken, AB’nin bu soruna yaklaşımda tamamen başarısız olduğunu ifade etti.

– “Türkiye ve Ürdün, diğer uluslara örnek” 

Milyonlarca sığınmacıyı kabul eden ve onlara hizmet eden Türkiye’nin onların dinine bakmadığına işaret eden Syed, “Türk ve Ürdün hükümetleri diğer uluslara birer parlayan örnek. Türkiye’ye özellikle çok büyük oranda Suriyeli sığınmacıyı yıllardır ağırladığı için çok minnettarım” dedi.

Pastör Johnson da sığınmacı krizini uzun süredir yakından izlediğini ifade ederek, kentin “en az 60 bin Suriyeliyi” kabul etmesi gerektiğini vurguladı.

Bazı Avrupa ülkelerinin sadece Hristiyanları sığınmacı olarak alacağını bildirmesiyle ilgili “Eğer birisi sadece Hristiyanlara izin vermek istediklerini bildirirse, bu onun Hrıstiyanlığı çok az kavramış olduğunu gösterir” diye konuştu.

“60 bin Suriyeliyi almak için başlattığımız bir halk hareketimiz var ve bugüne kadar sadece 24 Suriyeli kente gelmiş bulunuyor” diyen Johnson, St. Louis’in 1990’lı yıllarda çıkan savaşta Sırp zulmüne maruz kalan Bosna Hersek’den 60 bine yakın göçmeni kabul ettiğini hatırlattı, kentteki en büyük göçmen grubunu teşkil eden Bosnalıların yaşadıkları mahallelere ve kentin ekonomisine canlılık getirdiklerini anlattı.

Johnson şöyle devam etti:

“Bosnalılar yaşamımızın önemli bir parçası oldular ve bundan hiçbir pişmanlık duymuyoruz. Kişisel olarak bazı AB ülkelerinin krize cevabından utandım. Birleşik Krallık 20 bin sığınmacının ülkeye girmesine izin vermeyi tartışıyor. İngiltere’ye göre daha küçük olan bir Amerikan kenti 60 bin Bosnalıyı aldı. Macarlarla ilgili söyleyecek hiçbir lafım yok.”

Beyaz Saray’ı bu konuda harekete geçirmek için imza kampanyası başlattıklarını söyleyen Johnson, “CAIR ile çok farklı geçmişten gelen gelen kişilerin de katıldığı bir yürüyüş düzenleyeceğiz. Muhafazakarlar ve Liberaller, Hristiyanlar ve Müslümanlar St. Louis’e Suriyelileri getirmek için birlikte çalışıyoruz” diye konuştu.

– “St. Louis Belediye Başkanı’nın büyük babası Suriye’den” 

St. Louis’in belediye başkanının Arap-Amerikan olduğuna değinen Johnson, büyük babasının Osmanlı yönetimi altındaki Suriye’den geldiğini bildirdi.

Johnson, Suriyelilerin ABD’de çok iyi bir izlenim bıraktığını vurgulayarak, Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın babasının da Suriyeli olduğunu hatırlattı.

– Obama’ya Suriye mektubu 

İlk Müslüman kongre üyesi ve Minnesota eyaletinden kongreye seçilen ilk siyahi politikacı Demokrat Partili Keith Ellison da Suriyelilerle ilgili Başkan Obama’ya bir mektup yazdı. Mektubunda, Suriyelilere hayatın yeryüzünde cehenneme dönüştüğünü belirten Ellison, ABD’nin şiddetten kaçan Suriyelilere yardım etmede yeterince çaba sarf etmediğini dile getirdi.

ABD’nin sadece bin 500 sığınmacı aldığını hatırlatan Ellison, küçük bir ülke olan Lübnan’ın bile 1 milyon 200 sığınmacı aldığına dikkati çekerek “Daha fazlasını yapabiliriz ve yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yaklaşık 300 Suriyeli sığınmacının daha ABD’ye yerleştirileceğini açıklamıştı.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir