Ana Sayfa / Dünya / ABD’de sanayi üretimi beklentiyi aştı

ABD’de sanayi üretimi beklentiyi aştı

ABD’de sanayi üretimi ocak ayında yüzde 0,9 ile beklentinin üzerinde artarak, 5 ay sonra ilk kez yükseldi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) bugün açıklanan verilerine göre, sanayi üretimi ocakta önceki aya kıyasla yüzde 0,9 arttı. Böylece son 5 ayın ilk yükselişini kaydeden sanayi üretimine ilişkin piyasa beklentisi, yüzde 0,4 artış yönündeydi.

Benzer şekilde, yüzde 0,2 artması beklenen imalat sanayi üretimi de ocakta yüzde 0,5 yükselişle beklentiyi aştı.

Bu arada Aralık 2015’e ilişkin sanayi üretimindeki düşüş yüzde 0,4’ten yüzde 0,7’ye ve imalat sanayi üretimindeki düşüş de yüzde 0,1’den yüzde 0,2’ye revize edildi.

Veriler, ocak ayı kapasite kullanım oranının da yüzde 77,1 ile yüzde 76,7 seviyesindeki beklentinin üstüne çıktığını ortaya koydu. Aralık ayına ilişkin kapasite kullanım oranı ise yüzde 76,5’ten yüzde 76,4’e düşürüldü.

Ekonomistler, 2015’te 12 ayın 9’unda düşük petrol fiyatları, zayıf küresel talep ve güçlü dolar nedeniyle gerileyen sanayi üretiminin, bu yıla güçlü bir başlangıç yapmasını olumlu değerlendirirken, bunun devam etmesinin yavaşlayan büyümeye katkı sağlayacağını belirtiyor.

Bu arada New York borsasında endeksler, yoğun veri akışının ardından güne yükselişle başladı. ABD’de bu sabah açıklanan diğer verilere göre, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ocakta yıllık yüzde 0,2 gerilerken, çekirdek ÜFE yıllık yüzde 0,6 arttı. Konut başlangıçları ise yüzde 3,8 azalarak beklentilerin altında kaldı.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir