Ana Sayfa / Dünya / ABD’de kişisel gelir ve harcamalar yükselişini sürdürdü

ABD’de kişisel gelir ve harcamalar yükselişini sürdürdü

ABD’de kişisel gelirler, ağustosta yüzde 0,3 artışla beklentinin hafif altında kalırken, kişisel harcamalar yüzde 0,4 ile beklenenden hızlı arttı.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından bugün açıklanan verilere göre, kişisel gelirler ağustos ayında yüzde 0,3 artarak yüzde 0,4 seviyesindeki beklentinin hafif altında gerçekleşti. Yüzde 0,3 artması beklenen kişisel harcamalar ise yüzde 0,4 artışla yükselişini 3. aya taşıdı.

Veriler, ayrıca Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksinin ağustosta aylık bazda sabit kalırken, yıllık bazda yüzde 0,3 arttığını ortaya koydu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yakından takip ettiği çekirdek PCE fiyat endeksi ise aylık yüzde 0,1 artışla yıllık bazda yüzde 1,3 oldu. Söz konusu veri, temmuzda yıllık yüzde 1,2 ile Mart 2011’den bu yana en düşük seviyesinde gerçekleşmişti.

Bu arada, temmuz ayına ilişkin kişisel gelirler verisindeki artış yüzde 0,4’den yüzde 0,5’e, kişisel harcamalardaki artış ise yüzde 0,3’ten yüzde 0,4’e revize edildi.

Analistler, ağustos ayı kişisel gelir ve harcamalar ile enflasyon verilerinin, faiz artırımına hazırlanan Fed’e yeterli kanıt sunmadığına işaret ederken, bu hafta açıklanacak diğer makroekonomik verilerin dikkatle takip edileceğini vurguluyor.

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir