Ana Sayfa / Dünya / ABD’de işsizlik maaşı başvuruları beklentinin altında

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları beklentinin altında

ABD’de işsizlik maaşına ilk kez geçen hafta başvuranların sayısı 268 binle beklentinin altında gerçekleşti.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, 21 Mayıs ile sona eren haftada ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, önceki haftaya kıyasla 10 bin kişi azalarak 268 bin oldu. Başvurulara yönelik piyasa beklentisi 275 bin düzeyindeydi.

Bu arada, 14 Mayıs ile biten önceki haftaya ilişkin işsizlik maaşı talepleri ise revize edilmeyerek 278 binde bırakıldı. İşsizlik maaşı başvuruları, 7 Mayıs ile sona eren haftada 294 bine yükselerek 14 ayın en yüksek seviyesini kaydetmişti.

Bugünkü veriler, ayrıca daha az değişkenlik gösteren son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvurularının 2 bin 750 artarak 278 bin 500’e çıktığını ortaya koydu. Öte yandan, bir önceki haftaya ilişkin süregelen işsizlik başvuruları 10 bin kişi artarak 2 milyon 163 bine yükseldi.

Açıklama metninde, işsizlik maaşı başvurularının son 64 haftadır 300 bin seviyesinin altında seyrederek, 1973’ten bu yana en iyi performansını gösterdiği de kaydedildi.

Analistler, işsizlik maaşı başvurularındaki gerilemenin, iki hafta önce yaşanan beklenmedik artışın geçici sezonsal değişimlerden kaynaklandığını kanıtladığını belirtiyor.

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir