Ana Sayfa / Dünya / ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 14 ayın zirvesinde

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 14 ayın zirvesinde

ABD’de işsizlik maaşına ilk kez geçen hafta başvuranların sayısı 294 binle 28 Şubat 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, 7 Mayıs ile sona eren haftada ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, önceki haftaya kıyasla 20 bin kişi artarak 294 bin oldu. Böylece son 14 ayın en yüksek seviyesine ulaşan başvurulara yönelik piyasa beklentisi, 270 bin düzeyindeydi.

Bir önceki haftaya ilişkin işsizlik maaşı başvuruları revize edilmeyerek 274 binde bırakıldı.

Daha az değişkenlik gösteren 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları ise 10 bin 250 artarak 268 bin 250’ye çıktı.

Veriler, 30 Nisan ile biten haftaya ilişkin süregelen işsizlik başvurularının önceki haftaya göre 37 bin kişi artarak 2 milyon 161 bine yükseldiğini de gösterdi.

– İşsizlik maaşı başvuruları, 62 haftadır 300 bin seviyesinin altında seyrediyor

Açıklama metninde, işsizlik maaşı talebindeki artışa rağmen başvuruların son 62 haftadır 300 bin seviyesinin altında seyrederek, 1973’ten bu yana en iyi performansını gösterdiği kaydedildi.

Analistler, işsizlik maaşı başvurularındaki beklenmeyen keskin yükselişi, iş gücü piyasasının ivme kaybetmeye başladığı şeklinde değerlendiriyor.

Bu durumun devam etmesi halinde, ABD Merkez Bankasının faiz artışını en azından yılın son aylarına öteleyeceği de öngörülüyor.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir