Ana Sayfa / Politika / ABD ziyaretinde hedef 1 milyar dolarlık yatırım
Paris-zirve-obama-erdogan

ABD ziyaretinde hedef 1 milyar dolarlık yatırım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti kapsamında 25 büyük şirketin üst düzey yöneticileriyle yapılacak toplantıdan 1 milyar doların üzerinde yatırım sözü alınması bekleniyor.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye-ABD İş Konseyinin (TAİK) 29 Mart- 2 Nisan tarihlerinde gerçekleştireceği ABD ziyareti kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı iş toplantıları düzenlenecek.

TYDTA Başkanı Arda Ermut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ziyaretin, Türkiye’ye yönelik Amerikalı yatırımcı ilgisi konusunda önemli yansımaları olacağını söyledi.

Türkiye’nin son 13 yıldır sürdürdüğü etkin ve kararlı politikanın uluslararası doğrudan yatırımların giderek artmasını sağladığını anlatan Ermut, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD’nin önde gelen çok uluslu şirketlerinin başkan ve CEO’ları ile bir araya geleceği toplantılarla Türkiye’nin uluslararası yatırımcılara sağladığı desteği en üst düzeyde gözler önüne sereceğiz. Bu toplantıya katılım için ABD’li firmalardan gelen yoğun ilginin de ülkemizin yatırım ortamı açısından siyasi istikrar ve etkin liderliğin taşıdığı öneme binaen, yatırımcıların Sayın Cumhurbaşkanımızla bizzat görüşmek istemelerinin bir sonucu olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ermut, 30 Mart’ta Washington’da Fortune 100 listesinde yer alan 25 Amerikan şirketinin üst düzey yöneticileri ile bir toplantı yapılacağını ve ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’ye yönelik yatırım projeleri Ajans tarafından desteklenen 5 ABD’li firmanın üst yöneticilerini ayrı ayrı kabul edeceğini kaydetti.

Türkiye’ye geçen yıl ABD’den 1,5 milyar dolarlık sermaye yatırımı gerçekleştirildiğini, Türkiye’deki ABD yatırımlarının toplamının 10 milyar doları aştığını dile getiren Ermut, “Ajans olarak ülkemize kazandırmayı amaçladığımız yüksek katma değerli ve teknoloji transferi içeren projeler açısından ABD’de yürüttüğümüz faaliyetlere hız veriyoruz. Bu ziyaret kapsamında da Türkiye’deki yatırım projelerini Ajans olarak desteklediğimiz ABD’li firmaların başkan ve CEO’larının Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edileceği toplantılar tertip ederek uluslararası yatırımcılara en yetkili ağızdan ‘Gelin ve başarımızın bir parçası olun’ diyeceğiz” diye konuştu.

Ermut enerji, havacılık, gıda, bilişim, finans, sağlık ve makine gibi farklı sektörlerden ABD firmaları ile Türkiye’ye yönelik yatırım projeleri konusunda yoğun temas halinde olduklarını sözlerine ekledi.

– TTIP ve yatırımlar gündemde

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan da ziyaretin dünya konjonktürü ve Türkiye-ABD ilişkileri açısından oldukça kritik bir dönemde gerçekleşeceğine  işaret etti.

Söz konusu ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılacağını aktaran Vardan, bu alanda da görüşmeler yapılmasını beklediklerini belirtti.

Vardan, ABD ve AB’nin Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasını imzalamak için sona yaklaştığını, bu anlaşmanın da Türkiye’yi doğrudan etkileyeceğini ifade ederek, “Bu noktada AB ile Gümrük Birliği ilişkisi içerisinde bulunan Türkiye’nin, muhakkak TTIP sürecinde masada oturması gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın ABD ziyaretinde, özellikle de DEİK, TAİK ve TYDTA işbirliğinde gerçekleştireceğimiz etkinliklerde, bu konunun gündeme gelmesini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ziyaret kapsamında ABD’nin en büyük 100 şirketinden 25’inin üst yöneticilerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile biraraya geleceğini kaydeden Vardan, şöyle devam etti:

“Bu firmalar arasında ağır sanayi üreticileri var, enerji şirketleri var, gıda sektörünün devleri var, havacılık sanayi var, biyoteknoloji firmaları var. Bu alanlar başta olmak üzere bu dev firmaların en üst düzeyde Cumhurbaşkanımızla biraraya gelmek istemeleri zaten yatırım yapmaya niyetlerinin de bir göstergesi. Biz 25 büyük şirketin üst düzey yöneticileriyle yapılacak toplantıdan 1 milyar doların üzerinde bir yatırım sözüyle çıkmayı hedefliyoruz.”

– ABD, Türkiye’nin 5. büyük ihracat pazarı

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, ABD geçen yıl Türkiye’nin önemli ihraç pazarları arasında 5’inci sırayı aldı.

Türkiye ve ABD arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 17 milyar 524 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Türkiye’nin bu ülkeye ihracatı 6,4 milyar dolar oldu, ABD’den yapılan ithalat ize 11,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Söz konusu ülkeye yapılan ihracat Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 4,4’ünü oluşturdu, Türkiye ABD pazarında yüzde 0,3 pay ile 33’üncü büyük tedarikçi konumunda bulunuyor. İki ülke arasındaki ticarette demir çelik ürünleri, otomotiv aksam ve parçaları ile tekstil, hazır giyim, tarım, gıda ve hava taşıtları ile bunların aksam ve parçaları öne çıkıyor.

ABD, Ekonomi Bakanlığı tarafından 2015-2016 döneminde ‘hedef ülkelerden’ birisi olarak belirlendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir