Ana Sayfa / Dünya / AB-Türkiye Zirvesi 7 Mart’ta yapılacak
Avrupa-birligi-turkiye

AB-Türkiye Zirvesi 7 Mart’ta yapılacak

AB Konseyi Başkanı Tusk, Ortak Eylem Planı’nın görüşüleceği zirvenin 7 Mart’ta yapılacağını açıkladı.

Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Tusk, geçen hafta gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi’nde alınan kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Sığınmacı krizinin çözümünün kendileri açısından çok önemli olduğunu, Türkiye ile varılan Ortak Eylem Planı’nın önceliğini koruduğunu söyleyen Tusk, bu yüzden de Türkiye ile 7 Mart’ta özel bir zirve yapacaklarını ifade etti.

Türkiye ile zirve yapılması kararı, 18-19 Şubat’ta yapılan AB Liderler Zirvesi sırasında alınmış ama bir tarih belirlenmemişti.

Türkiye ile AB arasındaki son zirve 29 Kasım’da yapılmıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı zirvede, yeni fasıllar açılarak üyelik müzakerelerinin yeniden canlandırılması, vize serbestisi sürecinin hızlandırılması ve AB’nin Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için başlangıç olarak 3 milyar euroluk yardım yapmasına karar verilmişti.

Davutoğlu, geçen hafta AB Liderler Zirvesi kapsamında düzenlenecek Fikirdaş Ülkeler Toplantısı’na katılmak üzere Brüksel’e yapacağı ziyareti Ankara’daki terör saldırısı sonrası iptal etmişti. Fikirdaş Ülkeler Toplantısı’na Almanya, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Lüksemburg, Slovenya, Portekiz ve Yunanistan liderleri de katılacaktı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir