Ana Sayfa / Politika / AB Heyeti MHP Grubunda
Oktay-Vural

AB Heyeti MHP Grubunda

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye-AB ilişkilerinin yarım asrı aştığını belirtti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB Komisyonunun Genişleme Müzakereleri ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides ve beraberindeki heyet, MHP Grubunu ziyaret etti.

Görüşmenin başında açıklama yapan Mogherini, yaptıkları ziyaretlerde Türkiye-AB ilişkilerini çok daha geniş bir bağlama oturtmak hedefinde olduklarını bildirdi. Gelişmelerin ortaya çıkardığı zorluklar ve fırsatlar açısından her iki tarafın birlikte çalışmasının oldukça önemli olduğunu vurgulayan Mogherini, “Bu anlamda ortak çıkarlar var. Mülteci krizi ve göç akınlarının yanı sıra terörle mücadele, Suriye’deki savaşın siyasi çözümü, Irak’ta durumun ele alınması, birlikte çalışacağımız önemli alanlar” dedi.

Mogherini ekonomik, siyasi ve enerji konularında ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve işbirliği yapılmasının, Kıbrıs sorununun çözümü için her iki tarafın birlikte yürüteceği çalışmalar arasında olduğuna dikkati çekerek, “Görüldüğü gibi Türkiye-AB ilişkileri açısından yoğun bir gündem var. O yüzden genel bir temas ve görüşme yapmak istedik. Sadece hükümetle değil, aynı zamanda Cumhurbaşkanı ve milletvekilleriyle bir araya gelmek istedik. Özellikle reformların uygulanması konusunda parlamentolar her zaman hayati rol oynar” ifadesini kullandı.

-“AB’ye giriş tüm milletimizin meselesi”

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Türkiye’nin AB’ye aday ülke sıfatını kazandığı bir dönemde sorumluluk üstlenmiş bir parti olarak bu ziyareti çok önemsediklerini dile getirdi. Bu ziyaretin Türkiye-AB ilişkilerine bir ivme kazandırmasını isteyen Vural, şunları kaydetti:

“Türkiye-AB ilişkileri yarım asrı aştı. Dolayısıyla ilişkilerin geldiği bu safhayı konjonktürel bir ilişki dönemi yerine istikrarlı ilişkiler sürecinde değerlendirmek gerekir. Bu bakımdan Türkiye-AB ilişkileri bir hükümetler seviyesinde ilişki değil elbette. Diğer partilerden de görüş almaları çok önemli. Çünkü Türkiye’nin AB’ye giriş meselesi aynı zamanda tüm milletimizin meselesidir. Bu eksende AB’nin diğer siyasi partilerle de dış politikadaki gelişmeleri değerlendirmesini ve önem vermesini çok saygıdeğer ve olumlu buluyoruz.”

Açıklamalar sonrası, görüşme basına kapalı devam etti.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir