Ana Sayfa / Gündem / 9 ilde operasyon: 105 gözaltı

9 ilde operasyon: 105 gözaltı

İstanbul merkezli “paralel yapı” operasyonunda aralarında tanınmış iş adamlarının da olduğu 105 kişi gözaltına alındı.

Haber kanalları, İstanbul merkezli olarak dokuz ilde düzenlenen “paralel yapı” operasyonunda aralarında Banka Asya çalışanları ve Dumankaya İnşaat’ın ortaklarının olduğu 105 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Operasyon 800 polisin katılımıyla İstanbul, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Erzurum, Kocaeli, Ordu, Rize ve Trabzon’da düzenlendi.

Haberlere göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2004-2015 arasında FETÖ/PDY’ye “himmet” adı altında yaklaşık 50 milyon lira finansal destek sağlanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında Bank Asya çalışanları, FETÖ/PDY yöneticileri, iş adamlarının da bulunduğu 140 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan haberde gözaltına alınanlar arasında Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Halit Dumankaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Semih Serhat Dumankaya’nın da olduğu belirtildi.

Dumankaya internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 2016 ciro hedefi 750 milyon TL civarında bulunan şirketin bu yıl için yatırım planı ise 1.5 milyar liranın üzerinde bulunuyor.

Şirketten konu ile ilgili yapılan açıklamada ise, “Yönetim kurulu üyelerimiz, 18 Nisan 2016 Pazartesi sabahı bilgilerine başvurulmak üzere Mali Şube Müdürlüğü’ne davet edilmişlerdir. Süreç tarafımızdan takip edilmektedir” denildi.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 17-25 Aralık 2013’te rüşvet ve yolsuzluk iddiaları üzerine açılan soruşturmaların arkasında hükümeti devirmek üzere devlette “paralel bir yapı” kurduğunu iddia ettiği Gülen cemaatinin bulunduğunu söylerken, cemaat bu iddiayı reddediyor. O dönemden bu yana “paralel yapının” parçası olduğu gerekçesiyle, yargıda, emniyette ve iş dünyasında çok sayıda operasyon yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir