Ana Sayfa / Dünya / ‘7 petrol üreticisinin geliri yüzde 22 azalabilir’

‘7 petrol üreticisinin geliri yüzde 22 azalabilir’

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki yedi büyük petrol üreticisi şirketin bu yıl toplam gelirinin yüzde 22 oranında düşebileceğini belirtti.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada EMEA bölgesindeki yedi büyük petrol üreticisi şirketin (Shell, Total, BP, OMV, Repsol, ENI, MOL) toplam gelirlerinin bu yıl içerisinde yüzde 22 oranında düşebileceği uyarısında bulundu.

Açıklamada, düşük petrol fiyatlarının ve kredi ölçütlerindeki bozulmanın petrol üreticisi şirketlerin gelirlerini olumsuz yönde etkilemesinin beklendiği kaydedildi.

Fitch Ratings’in açıklamasında petrolün varil fiyatının şubat ayında 35 dolara güncellendiği hatırlatılırken, fiyatların 2018 yılında 55 dolar seviyesine kadar yükselmesinin beklendiği belirtildi.

Ayrıca orta vadede petrol varil fiyatının 65 dolar seviyesini görebileceği kaydedildi.

Açıklamada Shell’in kredi notunun yakın zamanda “AA-“ seviyesine, Eni şirketinin ise kredi notunun “A-“ye revize edildiği belirtilirken, Shell, Total, OMV, Repsol şirketlerinin notlarının da “negatif izlemede” olduğu vurgulandı.

Bu şirketlerin 2018 yılına kadar kredi notlarının negatif yönlü baskılanabileceği belirtilirken, şirketlerin notlarını harcama ve tasarruf planlarını uygulayarak koruyabileceği bildirildi.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir