Ana Sayfa / Finans / 4 ayda 8.4 milyar liralık karşılıksız çek

4 ayda 8.4 milyar liralık karşılıksız çek

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Nisan ayı çek raporunu yayımladı. Verilere göre; 2016 yılının ilk dört ayında, bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı geçen yıla göre %11 oranında azalarak 6,5 milyon adet oldu. Bu çeklerin parasal tutarı %3 oranında artışla toplam 214 milyar TL’ye ulaştı.

Aynı dönemde, parasal tutarı 8,4 milyar TL’yi bulan 232 binadet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çeklerin adedinde %1, tutarında ise %10 oranında azalma yaşandı. Öte yandan aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 1 milyar TL tutarındaki 36 bin adet çek daha sonra ödendi.

Yılın ilk dört ayında, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,3 puanlık artışla %3,6 ve tutar bazında 0,5 puanlık azalışla %3,9 olarak gerçekleşti.

Nisan ayında, adet bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ise İstanbul yine ilk sırada yer alırken, bu ili sırasıyla Ankara, İçel (Mersin), İzmir ve Antalya izledi.

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise %12,7 oranla Kırıkkale oldu. Kırıkkale’yi sırasıyla, %12,2 ile Şırnak,%11,1 ile Mardin, %10,8 ile Hakkari ve %8,9 oranla Osmaniye takip etti. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Sinop, Karabük ve Tunceli olarak sıralandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir