Ana Sayfa / Gündem / 33. fasıl bugün açılıyor
Avrupa-birligi-turkiye

33. fasıl bugün açılıyor

AB ile Türkiye arasında, bütçeye sağlanacak fonlar için gerekli mali kaynaklara ilişkin kuralları içeren 33. fasılın bugün açılacağı bildirildi.

Brüksel’de bugün gerçekleştirilecek Hükümetlerarası Katılım Konferansı toplantısında 33 numaralı Mali ve Bütçesel Hükümler faslı müzakerelere açılacak.

Brüksel’deki AB Konseyi’nde gerçekleştirilecek Hükümetlerarası Katılım Konferansına, Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Maliye Bakanı Naci Ağbal katılacak. Faslın açılmasıyla, Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinde açılan fasıl sayısı 16’ya ulaşacak.

Bu fasıl, üyelikle birlikte AB bütçesine sağlanacak fonlar için gerekli mali kaynaklara ilişkin kuralları kapsıyor. Bu alandaki müktesebat üyelikle birlikte doğrudan uygulanmaya başlamakta olup, söz konusu müktesebatın ulusal mevzuata aktarılması gerekiyor.

Bundan önce en son 17. Ekonomik ve Parasal Politika faslı 14 Aralık 2015 tarihinde Lüksemburg AB Dönem Başkanlığında müzakereye açılmıştı.

“AB ile momentumun sürdürülmesi önemli”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Mali ve Bütçesel Hükümler” başlıklı 33. faslın açılmasına ilişkin “Hükümetlerarası Katılım Konferansı’na katılmak üzere gittiği Brüksel’de TV’lerden canlı yayınlanan açıklamalarında AB ile müzakere süreci ve vize serbestisi müzakerelerine ilişkin şunları söyledi:

AB ile momentumun sürdürülmesi önemli, bugün diğer fasıllar konusundaki irademizi de ortaya koyacağız. Vize serbestisi konusunda da ortak irade ile sonuca ulaşmak istiyoruz, kesin bir yol haritasının belirlenmesini istiyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir