Ana Sayfa / Gündem / 3. Köprü açılıyor
3.-kopru-yavuz-sultan-selim-1

3. Köprü açılıyor

Yapımı planlanandan kısa süren, Asya ile Avrupa’yı 3.kez birbirine bağlayan Yavuz Sultan Selim Köprüsü açılıyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Köprü) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, üst düzey hükümet yetkilileri ve bürokratların katılımıyla açılıyor.

Açılışa, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili’nin yanı sıra çok sayıda ülkenin ulaştırma ve ekonomi bakanları da açılışa geldi.

Normalde 16.00’da açılması beklenen Köprü’nün açılışının biraz gecikeceği belirtildi.

Geçiş 9.90 TL

36 ayda bitirilmesi öngörülen proje 27 ayda tamamlandı. 4 gidiş-4 geliş toplam 8 şeritten oluşan Köprü aynı zamanda bir şerit gidiş bir şerit geliş raylı sistemi de içerisinde barındırıyor.

Köprü’den geçiş ücreti 3 dolar olarak açıklandı. Dolar kurunun 1 Ocak’tan baz alınması nedeniyle geçişler KDV dahil 9.90 TL olacak.

8.5 milyar liraya mal olan 3. Köprü’den bayram esnasında geçişler ücretsiz. Açılıştan bayrama kadar olan sürede ise ücretsiz olup olmayacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması bekleniyor.

Ağır vasıtaların sadece yeni Köprü’yü kullanması için çalışma yapılıyor. Çalışma sonuç verirse 2. Köprü’yü (Fatih Sultan Mehmet Köprüsü) kullanan araçlar artık sadece 3. Köprü’den geçiş yapabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir