Ana Sayfa / Finans / 2014 sonundaki borcumuz 199 trilyon dolar
Tevfik-Kinik

2014 sonundaki borcumuz 199 trilyon dolar

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Yardımcısı Tevfik Kınık, global ölçekte 2007 yılı sonunda 142 trilyon dolar olan borçluluk seviyesinin 2014  sonunda 199 trilyon dolara çıktığını belirterek, “Son 7 yıllık tabloya baktığımızda aslında biz iyiyiz. Bunun da en temel unsuru, kamu borçlanması anlamında sağladığımız disiplin” dedi.

Kınık, 6. İstanbul Finans Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen “Düşük Büyüme ve Düşük Faiz Ortamında Sermaye Piyasaları” oturumunda değerlendirmelerde bulundu.

Küresel ekonomiye bakıldığında, içinde bulunulan dönemin gelecek için öğretici olacağını belirterek, 2008 krizi sonrasında Merkez Bankalarının büyümeyi desteklemek için ciddi bir genişleyici para politikası benimsediklerini ve düşük faizlerin gündeme geldiğini hatırlattı.

Faiz oranlarının düşmesiyle hem hükümetler, hem şirketler hem de hane halkı açısından ciddi bir borçlanma dönemine girildiğine işaret eden Kınık şunları kaydetti:

“Yakın tarihli bir rapor var. Global ölçekte 2007 yılı sonunda 142 trilyon dolar olan borçluluk seviyesi 2014 sonunda 199 trilyon dolara çıkmış durumda. Global finansal varlıkların dağılımına baktığımızda da neredeyse yüzde 80’inin borç ve mevduattan oluştuğunu görüyoruz.

Özkaynak yerine borçlanmanın ciddi şekilde arttığı gözüküyor. Bu yoğun kaldıraç kullanımının büyümeye etkisine baktığımızda ise, aslında beli bir süre sonra yeniden kullanılan borç ağırlıklı mevcut borçların yeniden finansmanı anlamına geliyor. Dolayısıyla yatırımlarda bir azalma gözüküyor.”

Yatırımların desteklenmesi, şirketlere daha uzun vadeli finansmanın sağlanması gerektiğine işaret eden Kınık, Türkiye’deki borçlanma durumuna ilişkin ise, “Son 7 yıllık tabloya baktığımızda aslında biz iyiyiz. Bunun da en temel unsuru, kamu borçlanması anlamında sağladığımız disiplin” ifadelerini kullandı.

Kınık, Sermaye Piyasaları’nın Türkiye’de etkin şekilde kullanılması, borç yerine özkaynak finansmanına ağırlık verilmesi gerektiğini, halka arzların hızlanması gerektiğini dile getirerek, bu kapsamda uluslararası anlamda ciddi örnek oluşturabilecek bir düzenleme yaptıklarını anlattı.

Yapılan bu düzenlemenin getirdiği avantajlar hakkında katılımcılara bilgi veren Kınık, 1 Temmuz’da halka arzların artırılması amacıyla hayata geçirilen teşviklerin getirilerinin yakın zamanda görüleceğini söyledi.

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir