Ana Sayfa / Otomotiv / 16-17 koltuklu araçlara vergi uygulaması
Vergi-ekonomi

16-17 koltuklu araçlara vergi uygulaması

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, 16-17 koltuklu araçların vergi uygulaması bakımından otobüs sayılmasının adil olmadığını savundu.

Apaydın, yazılı açıklamasında, otomobil, minibüs ve otobüs tanımlarının Avrupa Birliği (AB) mevzuatı ile uyumlu hale getirildiğini ancak vergi kanunlarında değişiklik yapılmadığı için sorunların devam ettiğini ifade etti.

Türkiye’de üretilen ve yurt dışından ithal edilen minibüslerin, AB standartlarına uyumlu olarak sürücüsü dahil 17 oturma yeri olacak şekilde üretildiğini belirten Apaydın, şunları kaydetti:

“Esnafımız, satın aldıkları minibüsler için tadil projesi hazırlatmak ve araçta bulunan 2 koltuğu sökmek suretiyle araçlarını mevzuata uygun hale getirmek zorunda kalıyorlardı. Karayolları Trafik Kanunu’ndaki değişiklikle bu sorun çözüldü. 10-17 koltuklu araçlar artık minibüs sayılıyor ancak aynı değişiklik vergi kanununda yapılmadığı için 16-17 koltuğu olan araçlar vergi uygulaması bakımından otobüs sayılıyor ve 2,5 kat fazla vergi ödüyor.”

Apaydın, söz konusu uygulamanın vergi uygulamaları bakımından adaletli olmadığını savunarak, durumun en kısa zamanda çözülmesi ve ilk taksitlerde fazla ödenen kısmın, ikinci taksitlerden mahsup edilmesi gerektiğini ifade etti.

Konuya ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüştüklerini belirten Apaydın, kısa zamanda müjdeli haberi beklediklerini belirtti.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir