Ana Sayfa / Gündem / İngiliz firmalarının Türkiye’ye ilgisi büyüyor
is-dunyasi

İngiliz firmalarının Türkiye’ye ilgisi büyüyor

Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası (BCCT) Başkanı Chris Gaunt, 2015’in diğer yıllara kıyasla yatırım açısından daha sakin geçmesine rağmen İngiliz firmalarının Türkiye’de iş yapma iştahının artarak devam ettiğini belirtti.

BCCT tarafından yapılan açıklamaya göre, odanın yıl sonu değerlendirmeleri, Türkiye ve Birleşik Krallık şirketlerinin birlikte iş geliştirme potansiyelinin ivme kazandığını ortaya koydu.

Odanın koordinasyonuyla yıl boyunca Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye yaklaşık her iki ayda bir ziyaret gerçekleşti. Bu ziyaretlerde, ağır makine sanayi, otomotiv, enerji, hızlı tüketim ürünleri, çevre teknolojileri, sağlık, inşaat ve iletişim teknolojileri alanlarında, yüzden fazla firma Türkiye’de iş imkanları ve ortaklık arayışları için görüşmeler yaptı.

Türkiye’nin konumu, bölge ticaretindeki etkin rolü, lokal firmaların iş birliğine açık yaklaşımları, esnek ve değişimlere kolay uyum sağlama özellikleri, uluslararası markaların bölgede iş yapma imkanlarını güçlendiriyor.

Uluslararası büyük markalar, Türkiye’yi bölgesel üs olarak konumlandırırken birçok ülkeyi Türkiye’den yönetiyor. Türkiye’nin gelecek 5 yıl içinde Avrupa’nın 2’nci, dünyanın 16’ncı üretim üssü olacağı öngörülüyor.

– “İki ülke arasındaki karşılıklı ticaret 2016’da da büyümeyi sürdürecek”

Açıklamada görüşlerine yer verilen BCCT Başkanı Chris Gaunt, bu yılın diğer yıllara kıyasla yatırım açısından daha sakin geçmesine rağmen İngiliz firmalarının Türkiye’de iş yapma iştahının artarak devam ettiğini dile getirdi.

Gaunt, Birleşik Krallık pazarında yatırım yapan Türk şirketlerin sayısında da artış gözlendiğini, karşılıklı ticaretin 2016 yılında Türkiye pazarına girmek isteyen Birleşik Krallık şirketlerinin güçlü desteğiyle büyümeyi sürdüreceğini kaydetti.

İki ülke arasındaki ticari temellerin güçlü olduğuna dikkati çeken Gaunt, ekonomik büyüme, yükselen orta sınıf, büyük altyapı ve sağlık projelerinin İngiliz şirketlerini cezbetmeye devam ettiğini aktardı.

BCCT İş Geliştirme Birimi Yöneticisi Serenay Yılmaz da yıl içinde Birleşik Krallık’a yapılan ziyaretlerde yüze yakın firmaya Türkiye’deki iş geliştirme imkanları hakkında detaylı bilgi verdiklerini, bu firmalara lokal ortaklıklar ve yatırım alanında danışmanlık hizmeti sunduklarını vurguladı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir