Ana Sayfa / Şirketler / Limak’ın Fildişi Sahili’ndeki yeni fabrikasının temeli atıldı
Limak-Holding

Limak’ın Fildişi Sahili’ndeki yeni fabrikasının temeli atıldı

Limak, Fildişi Sahili’nin Abidjan şehrinde kuracağı çimento tesisinin temelini attı.

Şirket açıklamasına göre, Limak Çimento Grubu’nun Fildişi Sahili’nde 58 milyon avro yatırımla hayata geçireceği çimento fabrikasının temeli törenle atıldı.

Temel atma töreni, Fildişi Sahili Başbakanı Daniel Kablan Duncan, İçişleri Güvenlik Bakanı Hamed Bakayoko, Sanayi ve Madencilik Bakanı Jean-Claude Brou, Savunma Bakanı Paul Koffi Koffi, Türkiye’nin Abidjan Büyükelçisi Esra Demir, Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Bacaksız, Limak Çimento Üst Yöneticisi (CEO) Gültekin Aksüyek ile Limak Afrika Genel Müdürü Erkam Kocakerim’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Limak Çimento’nun yerel bir ortakla kurduğu Limak Afrika şirketi, çimento tesisini 2017 yılının ilk çeyreğinde devreye almayı planlıyor. Fildişi Sahili’nin Abidjan şehrinde limana yaklaşık 20 kilometre mesafede inşa edilecek tesis, ilk etapta yıllık 1 milyon ton çimento öğütme ve paketleme, 1 milyon ton da hazır beton üretim kapasitesine sahip olacak.

Türkiye’de 10 çimento fabrikası, 14,5 milyon ton çimento üretim kapasitesi, 2 bin 200 çalışanı ve yüzde 12 pazar payı ile 2. büyük çimento grubu konumundaki Limak Çimento Grubu, Afrika’da hızla büyümeyi hedefliyor. Yeni tesis, grubun Mozambik’te başladığı çimento öğütme ve paketleme tesisi sonrası ikinci yatırımı konumunda bulunuyor.

– “Enerjimizi Fildişi Sahili için harcayacağız”

Törende bir konuşma yapan Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, Fildişi Sahili’nin geleceği parlak bir ülke olduğunu belirterek, “Batı Afrika’nın en büyük ekonomilerinden Fildişi Sahili, özelikle altyapı, enerji, konutlaşma ve telekomünikasyon alanlarında yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline gelmeyi başarmıştır” ifadesini kullandı.

Özdemir, Fildişi Sahili’ndeki inşaat sektörüne inovasyon ve farklı ürün yelpazeleriyle destek sunmayı hedeflediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“2017 yılında tesisimizin devreye girmesi sonrası, bir BIMS blok üretim tesisi ve bir de prefabrike ürünler fabrikası yatırımı ile yolumuza devam etmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda pilot bir Ar-Ge merkezi ile bölgede faaliyet göstermeyi hedefliyoruz.

Limak olarak çimento sektöründeki hedeflerimizin yanı sıra inşaat, altyapı, enerji üretimi, enerji dağıtımı ve turizm alanlarında da Fildişi Sahili’nde yatırım yapmaya hazırız. 40 seneyi aşkın tecrübemiz ve 40 binin üzerinde çalışanımızla enerjimizi Fildişi Sahili’nin başarılarına katkı sağlamak için harcayacağız.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir