Ana Sayfa / Teknoloji / Vestel LED aydınlatmadaki liderliğini tescilledi

Vestel LED aydınlatmadaki liderliğini tescilledi

 Vestel, araştırma şirketi Frost&Sullivan’ın yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, bu yıl da Türkiye LED aydınlatma pazarının lideri oldu.

Vestel’den yapılan açıklamaya göre, dünyanın en önemli araştırma şirketlerinden Frost&Sullivan’ın yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, Vestel, kalitesi, güçlü Ar-Ge’si ve satış sonrası hizmetleriyle Türkiye LED aydınlatma pazarındaki liderliğini sürdürüyor.

Üç yıl gibi kısa bir sürede Türkiye LED aydınlatma pazarında güçlü bir yapılanmaya ulaşan Vestel, önceki yıl yüzde 14 olan pazar payını yüzde 20’ye çıkardı.

Türkiye’de Uzak Doğu’dan gelen ucuz ürünler karşısında yerli ve kaliteli üretimin gücünü gösteren Vestel, bu yönüyle aynı zamanda LED aydınlatma sektörünün potansiyelini de göstermiş oldu.

Frost&Sullivan’ın yaptığı araştırmaya göre, konvansiyonel aydınlatmanın pazar oranı her geçen gün azalmaya devam ediyor. 2020 yılında LED aydınlatma kullanım oranının yüzde 75’e ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bugün 112,5 milyon avro civarında olan Türkiye’de LED pazarının ise 2015-2020 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 21 civarında büyüyerek 346 milyon avroya ulaşacağı öngörülüyor.

Aynı araştırmanın sonuçlarına göre, LED armatürlerin en sık kullanıldığı alanlar arasında perakende mağazalar ve ofisler ilk sırada yer alıyor. Hastane ve diğer sağlık kuruluşları ile sokak aydınlatmaları da gelişmekte olan alanlar arasında yer alıyor.

2020 yılında perakende sektöründe LED armatür kullanımının daha popüler olacağı, sokak aydınlatmalarında da büyük bir sıçrama yaşanacağı öngörülüyor.

– Türkiye LED aydınlatma pazarı taşıdığı potansiyelle gelişime açık

Açıklamaya göre, küresel ekonomideki hızlı gelişme ve büyümeye bağlı olarak artan enerji ihtiyacı, sınırlı enerji kaynaklarının daha dikkatli kullanılmasını ve enerji tasarrufunu gerekli kılıyor.

Dünyanın ve Türkiye’nin geleceği için enerji verimliliği yüksek LED aydınlatma teknolojisi bu yüzden büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalar; günde 12 saatlik kullanım sonucunda akkor lambaların 6 ayda, tasarruflu lambaların ise 2 yılda ömürlerini tamamladığını gösteriyor.

Aynı kullanım şartlarında LED aydınlatma ürünlerinin ömrü ise 8 yılı buluyor. LED aydınlatma enerji tasarrufu sağlayarak elektrik faturalarında düşüşü de beraberinde getirdiği için 1-1,5 yıl içerisinde kendi kendini de amorti edebiliyor.

Türkiye LED aydınlatma pazarı taşıdığı potansiyelle gelişime açık bir alan olarak konumlanıyor. Enerji Bakanlığı’nın sokak aydınlatmalarında gerçekleştireceği LED dönüşümü bu açıdan büyük önem taşıyor.

LED dönüşümünün tamamlanmasıyla değiştirilecek 7 milyon sokak armatürünün Türkiye’ye yüzde 50’ye varan enerji tasarrufu sağlayacağı öngörülüyor. LED dönüşümü sayesinde sağlanan enerji tasarrufu, cari açığımızdaki en büyük paya sahip kalemlerden enerji ithalatının düşürülmesine de katkı sağlamış olacak.

Aydınlatma sektöründeki güçlü vizyonu ile dünyaya açılmayı hedefleyen Vestel, Manisa’daki üretim üssü Vestel City’de tasarladığı ve ürettiği ürünleri ile Türkiye’nin LED dönüşümünde öncü rolü üstlenmeyi hedefliyor.

İç-dış ofis, ticari ve endüstriyel LED aydınlatma ürünlerinden oluşan bir portföye sahip olan Vestel, bu ürünlerin yurt içi satışının yanı sıra ihracatını da yapıyor. Vestel, LED aydınlatma ürünlerinin Ar-Ge’sinden tasarımına, tasarımından üretimine kadar tüm süreçlerini kendi bünyesinde yürütüyor.

– “Vestel, yerli üretimin gücünü her alanda gösteriyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Vestel’in LED aydınlatma alanındaki liderliği ile ilgili görüşlerini aktardı.

Liderliklerinin ikinci kez böylesine önemli bir araştırma kuruluşu tarafından tescil edilmesinin, kendilerini gururlandırdığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yerli üretimin gücünü her alanda gösteren Vestel, LED aydınlatmadaki liderliği ile bunu bir kez daha ispatladı. Verimlilik oranları her geçen gün daha da artan LED aydınlatma ürünlerimizle Türkiye yol armatürlerinin LED’e dönüşümünü sağlayacak en büyük adaylardan biriyiz. Ürünlerimizle yeşil şehirlerin oluşmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz. Sokak aydınlatmasında yaşanacak dönüşümün, diğer alanlardaki LED dönüşümüne de olumlu yansıyacağına inanıyoruz. Türkiye, LED dönüşümünde çok geç kaldı. Süreci hızlandırarak toplu konut inşaatlarında, fabrikalarda, hastanelerde, devlet dairelerinde, üniversitelerde LED dönüşümünü başlatmamız gerekiyor.”

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir