Ana Sayfa / Turizm / Yeni pazarları gözden geçirmemiz lazım

Yeni pazarları gözden geçirmemiz lazım

Antalya Valisi Muammer Türker, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan ilişkilerin Antalya’ya etkisine ilişkin, “Yeni fırsatlar aramamız, turizm modelleri üzerine de oturup düşünmemiz gerekiyor. Krizi fırsata dönüştüremiyorsak bu bizim eksikliğimiz olur” dedi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Antalya Temsilciliği üyeleri ile bir araya gelen Türker, Rusya meselesi ve kentin ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Turizmde yeni sezon rezervasyonlarının başlamadığı ve düşük sezonda bulunulduğu için henüz bir belirsizliğin olduğunu anlatan Türker, “Önümüzü görmemiz için biraz daha zamana ihtiyacımız var” diye konuştu.

Tarım ve turizm sektörleri düşünüldüğü zaman Rusya ile yaşanan sıkıntının en çok etkilenen kentin Antalya olduğunu belirten Türker, “Antalya’da yaşayan 40 bin Rus vatandaşı var. Çok dramatize etmek istemiyorum ama yaranın ağzı konumundaki yer Antalya. Turizmde önümüzü görmek için biraz daha zamana ihtiyacımız var” değerlendirmesinde bulundu.

– “Birtakım teşvikler geldi” 

Vali Türker, konuyla ilgili bakanlıkların, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın gösterdiği hassasiyetin net tedbirler alınacağını ortaya koyduğuna vurgu yaparak, bazı kararların alındığını, bazı kararlarla ilgili de çalışmaların yapıldığını vurguladı.

Ankara’ya gönderilen bazı raporların olduğunu dile getiren Türker, “Birtakım teşvikler geldi ama teşvikler sorunun bizatihi çözümüne yönelik değil. Çünkü bu sorun burada başlamadı zaten. Sorun daha uzakta makro ölçekte başladı. Bu konu siyaset kurumu üzerinden ve uluslararası ilişkiler bağlamında çözülecek” diye konuştu.

Türker, teşviklerin girişimcilerin kısa vadedeki zararlarının telafi edilmesine yönelik olduğunu anlatarak, “Ama siz ne teşvik uygularsanız uygulayın ekonominin kendi dinamizmiyle elde ettiği getirileri karşılaması mümkün değil. Bu, sadece bir telafi mahiyetinde. İşten çıkarmalar, iflaslar olmasın diye getirilmiş şeyler” ifadesini kullandı.

– “2016’nın 2015’ten daha iyi olacağını bekleyemeyiz”

Vali Türker, konunun kalıcı etkiler doğurmasının muhtemel olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“İyimser bir tablo çizecek durumumuz yok. 2016’nın 2015’ten iyi olacağını bekleyemeyiz. Çünkü tarım ve turizmde geldiğimiz nokta yılların birikimi. Duygusallıklar var, milli hassasiyetler devreye giriyor. Kara propagandalar var. Türkiye hak etmediği ithamlarla karşı karşıya. Ekonomide yıllar içinde kurduğunuz güven ilişkisi var. Bazen başkasının çok daha iyi, daha ucuz ve kaliteli malına rağmen sizin kurduğunuz ilişkilerden dolayı sizi tercih etmesi söz konusu. Mesele ekonomi olunca kısa vadede çözümün çok kolay olmadığı söylenebilir ama menfaat hesapları duygusallıkların ve milliyetçi reflekslerin önüne geçebilir. Rusya ambargo uygularken ‘her şey tamam da limonu almaya devam edeceğiz’ diyorsa bunu oturup düşünmemiz lazım. Domatesi, biberi başka yerden temin edebiliyor, limonu edemiyor demek ki.”

– “Yeni pazarları gözden geçirmemiz lazım”

Son olayların faturasıyla ilgili rakam söylemenin çok zor olduğunu ifade eden Türker, ambargo ve yaptırımlar konusunda Rusya’nın önümüzdeki dönem tutumunun gelecek yıl için belirleyeceği olacağını söyledi.

Türker, Rusya’ya bağımlılık konusunda yeni fırsatlar aramak gerektiğini dile getirerek, “Turizm modelleri üzerine de oturup düşünmemiz gerekiyor. Krizi fırsata dönüştüremiyorsak bu, bizim eksikliğimiz olur. Kriz siyaseten 3 yıl devam etti diyelim. Biz 3 yıl, 5 yıl Rus turist mi bekleyeceğiz. O yüzden hesap kitap yapmamız, yeni pazarları gözden geçirmemiz lazım. Enseyi karartmaya hakkımız yok” şeklinde konuştu.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir