Ana Sayfa / Gündem / 12. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı
Ahmet-Gulec

12. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, 1 milyon doları aşan ihracatçı firma sayılarının 571’i bulduğunu, bunlar sayesinde dünya mobilya ihracat sıralamasında 11 basamak yükselerek 12. sıraya geldiklerini söyledi.

Güleç, İstanbul Fuarcılık AŞ ile MOSFED iş birliğinde, Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB destekleriyle gerçekleştirilen 12. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı’nın (İMOB) açılışında konuştu.

Buradaki konuşmasında sektör derneklerinin bir federasyon çatısı altında toplandığından bahseden Güleç, 36 bin üretici, 10 bin ihracatçı firması bulunan bir sektörü temsil ettiklerini kaydetti.

1 milyon doları aşan ihracatçı firma sayılarının 571’i bulduğu bilgisini veren Güleç, bunlar sayesinde dünya mobilya ihracat sıralamasında 11 basamak yükselerek 12. sıraya geldiklerini vurguladı.

Güleç, artık Türk mobilya sektörünün sadece ürün satmadığını, aynı zamanda kalite, tasarım ile farklı ve yenilikçi fikirler de sattığını dile getirdi.

Afrika’da girmedikleri şehir olmadığının altını çizen Güleç, sektörün gelişmesine katkı sağlayacak tasarım tebliğini ve desteklerini çok önemsediklerini ifade etti.

– Fuardan

Türkiye mobilya pazarı ve ihracatının yüzde 75’ini temsil eden İMOB, dünyanın 2., Türkiye’nin ise en büyük fuarı konumunda bulunuyor.

150 bin metrekarelik alanda, 11 salonda 524’ün üzerinde firmanın katılım gösterdiği fuara, bu yıl 90 ülkeden 30 binin üzerinde yabancı, toplamda ise 150 bin civarında katılımcı bekleniyor.

Fuar kapsamında Ekonomi Bakanlığı desteği ile Almanya’dan Danimarka’ya, Hindistan’dan Güney Afrika’ya kadar 32 ülkeden alım heyeti düzenlenecek.

Bu yıl Malezya, İran, Çin ve Tayvan’dan 31 yabancı firmanın katılım göstereceği fuara, geçen yıl Amerika, İspanya, Almanya, Tayvan, Yunanistan, Malezya, Rusya ve Mısır’dan 23 yabancı firma katılmıştı.

CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenen fuarın kapıları 31 Ocak’a kadar açık olacak.

Sıra dışı ürünlerin sergilendiği fuarda, Kazakistan’daki bir iş adamı için özel olarak tasarlanan 300 bin dolar değerindeki ‘Kazak Kartalı Tahtı’ yoğun ilgi çekti.

10 ustanın 2 ay boyunca tamamen el işçiliğiyle yaptığı tahtın arkasına kartal kanatları şekli verildi.

Fuarda, çiçek yetiştirilebilen ekolojik masa da sergileniyor. Özel tasarım yemek masasında hem yemek yenebiliyor, hem de masada çiçek yetiştirilebiliyor.

Çevre dostu masanın en önemli özelliği gizli panellerine yerleştirilen ağaç tohumları. Bu sayede masanın ömrü dolduğunda doğaya bırakılabiliyor ve masadaki tohumlar filizlenerek ağaç oluyor.

Fuarda Mod Tasarım tarafından geliştirilen ve mağazaya gitmeden dijital ortamda ev ile ofis tasarlanabilen cep telefonu uygulaması da görücüye çıktı.

Uygulama ile gerçek boyutlarına uygun olarak mekana, uygulamada bulunan mobilyalar yerleştirilebiliyor. Tüketiciler aynı uygulama ile mobilyaların fiyatları öğrenilebiliyor, tasarladığı mekanı özel bir gözlükle gezebiliyor.

Bütün mekan tasarımını dijitale alan uygulama ile mobilyanın seçiminden eve kurulumuna kadar geçen ortalama 1 aylık süre 1 haftaya kadar iniyor.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir