Ana Sayfa / Sivil Toplum / Faiz artışı Türkiye için fırsata dönüşebilir
Ekonomik-Buyume

Faiz artışı Türkiye için fırsata dönüşebilir

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına ilişkin, “Ben 0,25 puanlık artışın ülkemiz için bir şans olduğunu, yeni faiz artışına kadar ülkemize ve ekonomimize zaman kazandırdığını düşünüyorum” dedi.

Kopuz yazılı açıklamasında Fed’in gösterge faiz oranını 0,25 puan artırmasının Türkiye için yeni fırsatları da beraberinde getirdiğini vurguladı.

Fed’in saygınlığını koruması açısından faiz artırımını daha fazla öteleyemeyeceğini anımsatan Kopuz, “Faiz artırımı 0,25 puandan fazla da olabilirdi ama ABD ekonomisindeki sorunlar bunu engelledi. Fed bundan sonra da periyodik olarak, küçük miktarlarda artırımlar yaparak bir denge oluşturmaya çalışacak” değerlendirmesini yaptı.

Kopuz, faiz artırımlarının belli aralıklarla süreceği “yeni normal” durumun Türkiye’ye etkileriyle ilgili şunları kaydetti:

“Fed faiz artırımını başlatarak dünya ekonomisinde yeni bir dönemin kapısını açmış oldu. Bu dönem oyunu iyi oynayanların, iyi strateji geliştirenlerin kazanacağı bir dönem olacak.

Ben 0,25 puanlık artışın ülkemiz için bir şans olduğunu, yeni faiz artışına kadar ülkemize ve ekonomimize zaman kazandırdığını düşünüyorum.”

– “Türkiye dün olduğu gibi bugün de fırsatlarla dolu bir ülke”

Başkan Kopuz, yeni dönemin Türkiye için başarılı bir dönemin başlangıcı olabileceğini de belirterek, “64. Hükümet bu durumu iyi değerlendirir yeni bir yol haritası ile makro ekonomik reform modelini oluşturarak bu süreyi tamamlayabilirse ekonomimiz için tarihi bir fırsat doğacaktır. Ben inanıyorum ki; ticaret risktir. Risk almayan para kazanamaz. Biz iş aleminin temsilcileri olarak hükümetimizin gereken adımları atması durumunda, fırsatları görüp riski de göze alırız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de son yıllarda iyileşen yatırım ortamına dikkati çeken Kopuz, bunun en güzel göstergesinin  2015’in 3. çeyrek büyüme rakamları olduğunu belirtti.

Kopuz, son büyüme rakamlarının, Türk sanayicisi ve Türk tüccarının haziran sonrası oluşan siyasi belirsizlik döneminde bile risk alıp büyüdüğünü açık bir şekilde gösterdiğini kaydetti.

Kopuz, Türkiye’nin sahip olduğu iş fırsatlarına işaret ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Halkımız da aynı şekilde tüketim tarz ve alışkanlıklarını değiştirmeyerek ekonomiye katkı sağlamıştır. Tüm bunlar gösteriyor ki; Türkiye dün olduğu gibi bugün de fırsatlarla dolu bir ülkedir. Türkiye sanayicisi ve tüccarı cesur girişimcilerden oluşur.

Türkiye halkı da sağduyusuyla kolay paniğe kapılmayarak krizlerin etkilerini azaltan tutumunu hiç terk etmez. İşte bu nedenle Türkiye dün olduğu gibi bugün de büyüme ve gelişmesini sürdürecek potansiyele sahiptir.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir