Ana Sayfa / Politika / Kılıçdaroğlu, parti yöneticileriyle bir araya geldi

Kılıçdaroğlu, parti yöneticileriyle bir araya geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, terör sorununun çözümüne ilişkin, “Bizim Ankara’yı, Parlamentoyu merkez alan, burada bir zeminin başlamasına yarayacak bir süreci başlatmamız lazım” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, terör olaylarının yaşandığı il ve ilçelerdeki parti yöneticileri ile bir araya geldiği toplantı sona erdi.

Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, basına kapalı yapılan, bazı genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve Parti Meclisi üyelerinin de katıldığı toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin, yakın tarihinin en sıkıntılı dönemlerinden geçtiğini savunan Tanrıkulu, büyük “insani dramlar” yaşandığını söyledi.

“Sıkıyönetim ve olağanüstü hal dönemlerinde görmediğimiz ağır tablolarla karşı karşıyayız” diyen Tanrıkulu, bu tablonun insani maliyetinin ise ağırlığına dikkati çekti.

Bölgedeki yüz binlerce insanın kısa sürede yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldığını belirten Tanrıkulu, şöyle konuştu:

“Birçok yurttaşımız yaşamını yitirdi, asker ve polisler şehit edildi. Okullar tatil, eğitim öğretim yapılamıyor, insanlar sağlık hizmeti alamıyor. Ağır bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu tablo elbette barikatlar kurulması, hendeklerin kazılmasıyla ortaya çıkan bir tablo aynı zamanda ama maalesef bu ağır tablo da bugün itibariyle hükümet tarafından yönetilemiyor. Bu nedenle bölgede sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı il ve ilçe başkanlarımızı çağırdık. Onlardan, ağır insani dramlara şahitliklerini ve tanıklıklarını aldık. Görüşlerini dinledik ve bundan sonra yapacaklarıyla ilgili önerilerini aldık. Bu tablodan çıkış için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha buradan ifade etmek istiyorum. Hem yaşanan bu insani drama son vermek ve dayanışma içinde olmak hem de çözüm yeri olan parlamentoda adım atılmasını sağlamak için CHP olarak üzerimize ne düşerse bundan sonraki süreçte de bunu yapacağız.”

Yaşanan durumun sürdürülebilirliğinin olmadığını da vurgulayan Tanrıkulu, normal yaşama dönülmesi için bir an önce yeni bir durumun oluşturulması gerektiğini söyledi.

Bu noktada Parlamentonun mutlaka inisiyatif alması gerektiğini de dile getiren Sezgin Tanrıkulu, “Parlamentonun tutum almaması, yurttaşlarımızdaki inançsızlık, umutsuzluk duygusunu daha da güçlendiriyor” dedi.

CHP’nin, geçtiğimiz dönem yöntem olarak sunduğu önerisinin arkasında olduğunu bildiren Tanrıkulu, geçen hafta itibariyle bu öneriyi yenilediklerini aktardı.

Tanrıkulu, diğer siyasi partilerin de bu noktada tutum alması ve Parlamentoda bir çözüm yolu bulunması gerektiği görüşünü yineledi.

Sezgin Tanrıkulu bir soru üzerine, toplantının sonuçlarını Merkez Yönetim Kurulu’nda ve Meclis grubunda değerlendireceklerini belirtti.

İl ve ilçe yöneticilerinin, bir CHP heyetinin bölgeyi ziyaret etmesi yönündeki taleplerinin hatırlatılması üzerine Tanrıkulu, şunları kaydetti:

“Biz gerçekten de sonuç almaya odaklı ve bu durumu sonlandırma odaklı tutum almak arzusundayız. Bunun için tabii ki bölgeye gideceğiz, yurttaşlarımızla görüşeceğiz. Zarar görmüş yurttaşlarımızla görüşeceğiz, barikatların kaldırılması, hendeklerin kapatılması konusunda baskıcı olacağız. Yeni demokratik bir sürecin Parlamentoda oluşması için üzerimize düşeni yapacağız ama bugüne kadar gittik, gitmekle de sorunun çözülmeyeceği ortada. Bizim Ankara’yı, Parlamentoyu merkez alan, burada bir zeminin başlamasına yarayacak bir süreci başlatmamız lazım. AKP ile HDP arasında, AKP ile MHP arasında bir bağ yok maalesef şu anda. Yine CHP’ye büyük bir sorumluluk düşüyor. CHP hem önerdiği yöntemle hem de siyasi partilerle ilişkileri bakımından bu süreci başlatan bir konumdadır.”

– “Sorun derinleşiyor”

Türkiye’nin, bu sorunun çözümü noktasında kaybedecek zamanı olmadığını vurgulayan Tanrıkulu, “Her geçen gün mesafe açılmaktadır. Sorun derinleşmektedir. Parlamentonun bu dönemin başlangıcı bakımından yeniden umut olacağını, çözüm konusunda adım atılacağını yurttaşlarımıza göstermemiz lazım. Kendi önceliklerimizi bir tarafa bırakarak Parlamento çatısı altında çalışmayı geciktirmeden başlatmalıyız” diye konuştu.

CHP’nin 2012’den beri söylediği Meclis’te bir komisyon kurulması yönteminin hem Cumhurbaşkanı hem hükümet hem de HDP tarafından ifade edildiğini savunan Tanrıkulu, “Biz ya iç tüzükte bir değişiklik yapılarak bu konuya ilişkin bir komisyon kurulması, bu komisyonla beraber çalışacak sivil aktörler olması gerektiği veya yasayla bir komisyon kurulması gerektiği noktasındaki iki ayrı yöntem önerimizi TBMM Başkanlığına sunmuş durumdayız” ifadesini kullandı.

Tanrıkulu, “krizden” salt güvenlik politikalarıyla çıkmanın mümkün olmadığını savunurken, bir an evvel Parlamentoda konuşulabilecek bir zeminin oluşması gerektiğini kaydetti.

Gazetecilere açıklamada bulunan CHP Adıyaman İl Başkanı Abuzer Tanrıverdi de bölgede durumun “çok vahim” olduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu’nun toplantıda, “Karamsar olmayın, elimizden ne geliyorsa yapacağız” dediğini de aktaran Tanrıverdi, “Bölge halkı da çözümün CHP’de olacağını, özellikle Genel Başkanımızın bu konudaki duyarlılığını dile getiriyorlar” ifadesini kullandı.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir