Ana Sayfa / Gündem / Türkiye yatırım açısından merkez pozisyonunda

Türkiye yatırım açısından merkez pozisyonunda

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Aykut Eken, Türkiye’den 4 saatlik uçuş mesafesiyle 60 ülkeyi kapsayan geniş bir alana ulaşılabildiğini belirterek, “Türkiye, iş adamları için yatırım açısından bir merkez pozisyonunda” dedi.

DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Yuvarlak Masa Toplantısı, Konsey Başkanı Aykut Eken, Guatemala Dışişleri Bakan Yardımcısı Rodrigo Vielmann ve diğer davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Eken, ana hedeflerinin Türkiye ve Guatemala arasında sürdürülebilir iş birliği yapmak olduğunu söyledi.

Türk iş adamlarının pazarını çeşitlendirerek Orta Amerika ve Karayipler’de daha fazla iş yapmalarını sağlamayı amaçladıklarını dile getiren Eken, şöyle konuştu:

“İhracatta istediğimiz rakamlara erişmek için ithalata dayalı pazarlara girmemiz şart. Türkiye’den 4 saatlik uçuş mesafesiyle 60 ülkeyi kapsayan geniş bir alana ulaşmak mümkün. Türkiye, iş adamları için yatırım açısından bir merkez pozisyonunda.”

Ocak ayının sonunda Guatemala’ya bir ziyaret gerçekleştireceklerini dile getiren Eken, bu ziyaretle birlikte iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin artarak devam edeceğini söyledi.

-“Guatemala dünyanın 1. kakule ihracatçısı”

Guatemala Dışişleri Bakan Yardımcısı Rodrigo Vielmann da Guatemala’nın Amerika’daki en büyük nüfusa ve en istikrarlı ekonomiye sahip olan bir ülke olduğunu dile getirdi.

Ülke olarak Orta Amerika’nın en genç ülkesi olduklarını kaydeden Vielmann, Türk iş adamlarını Guatemala’daki yatırım fırsatlarını yakalamaya davet etti.

Vielmann, Güney ve Kuzey Amerika için uçakla çok kolay ulaşılabilir bir pozisyonda olduklarını bildirdi. Guatemala’da enflasyonun yüzde 2,9 seviyesinde olduğunu dile getiren Vielmann, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Guatemala, hem Atlantik Okyanusu kıyısında hem de Pasifik kıyısında limanları olan ender ülkelerden biri. En büyük endüstrimiz orman endüstrisi. 772 bin hektar ile Amazonlar’dan sonra ikinci büyük yağmur ormanları Guatemala’da. Genellikle sağlık cihazları, yazılım, ev teknolojileri ve elektronik alanında üretim yapıyoruz. Yiyecek konusunda da kahve, şeker ve muz başta olmak üzere bir çok farklı sebze ve meyve üretimimiz bulunuyor

En önemli ihracatımız, dünyanın en iyi kahvesi olarak kabul edilen Guatemala kahvesi. Ayrıca, dünyanın birinci kakule ihracatçısı konumundayız. Kakulede 2014 yılında ihracatımızın yüzde 40’ını Suudi Arabistan’a, yüzde 28’ini de Birleşik Arap Emirlikleri’ne yaptık.

Doğal kaynaklarımız çok zengin. Maden yatırımlarından ötürü en büyük yatırımcı Rusya ancak ticaretimizin yüzde 80’ini Amerika ile yapıyoruz.”

Vielmann, Guatemala’nın turizm konusunda da iyi bir seviye yakaladığını işaret ederek, ülkelerini ziyaret edenlerin sayısının her yıl 2 milyon kişi arttığını bildirdi. Guatemala’nın Türk vatandaşlarından vize istemediğini kaydeden Vielmann, bu yıl Türkiye’den Guatemala’ya giden turist sayısının yüzde 8 arttığını söyledi.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir